A KKM szerint a beszállítójuknak csak „esetleges” forrása volt a nem megfelelő maszkokat gyártó cég, és nem állapodtak meg vele.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) az MTI-hez eljuttatott közleméynben cáfolta csütörtökön, hogy olyan maszkból vásárolt volna be, amelyről később kiderült, hogy nem megfelelő minőségű.
Egy nappal korábban az Átlátszón jelent meg cikk arról, hogy akár 7,8 millió darab, hamis CE- és FFP2-jelzésű kínai maszkot is vásárolhatott a magyar külügy. Az Ouleok (Tangshan) Technology Co. Ltd. által gyártott maszkokra a cikk szerint uniós riasztást adtak ki.
A KKM szerint azonban jóval több maszk érintett – illetve, éppen, hogy nem érintett. 150 millió darab maszkot vettek az egészségügyben dolgozóknak, ezekről azt írták:
Az egyik beszállító – aki a 150 millióból 9 millió maszkot hozott – esetleges forrásként egy olyan céget is feltüntetett, amely terméke nem megfelelő.
A minisztérium kiemelte ugyanakkor, hogy a nem megfelelő terméket kínáló céggel nem állapodtak meg, és nem vásároltak tőlük.
Uniós riasztást adtak ki a maszktípusra, amiből a magyar kormány több millió darabot rendelt
A szerződés alapján valószínűsíthető, hogy a védőeszközöket már ki is osztották.
A KKM-közlemény közvetlen előzménye, hogy a Demokratikus Koalíció (DK) bejelentette, parlamenti írásbeli kérdéssel fordul a kormányhoz, hogy kiderüljön, mi igaz a hamis maszkokról szóló hírből. A minisztérium erre annyiban reagált, hogy hazudozással, zavarkeltéssel és oltásellenességgel vádolta meg a "baloldalt".