Itthon hvg.hu 2021. március. 16. 16:33

Orbán: Jakab Péter eljátssza, hogy szegény ember, miközben többszörös milliomos

Azonnali kérdéseket tettek fel a miniszterelnöknek ellenzéki képviselők a Parlamentben. A miniszterelnök sikernek gondolja a Budapest-Belgrád vasútvonalat, és megígérte, hogy ha kell majd segítség az önkormányzatoktól az oltásban, jelezni fogják.

Az ellenzék részéről Jakab Péter nyitotta az azonnali kérdések óráját a Parlamentben, a Jobbik elnöke Orbán Viktort kérdezte, pontosan hogy gondolta, amikor azt mondta, a magyar gazdaság jobban teljesít járványhelyzet alatt, mint az osztrák. "Nekem az az álmom, hogy van normálisan működő egészségügy, nem halnak meg ezrek a kormány hibájából" - mondta Jakab, hozzátéve, hogy Orbán családja és környezete a válság ellenére is stabilan gazdagodott, miközben a közmunkások 75 forintos béremelést kapnak naponta. "Nem érzi, hogy távozni kéne?" - zárta kérdését.

Orbán Viktor válaszában felsorolta a kormány intézkedéseit (bértámogatás, hitelmoratórium, járulékok elengedése, adónemek csökkenése, beruházási támogatások), és elmondta, aki három hónap után sem talált munkát, annak közmunkát ajánlanak, ilyen pedig "az önök miniszterelnöke, Gyurcsány Ferenc alatt nem volt". A miniszterelnök arra kérte Jakabot, ha a rossz járványkezelésről akar beszélni, kopogtasson Gyurcsánynál.

Jakab szerint Orbán vasárnap elszólta magát, amikor azt mondta a rádióban, tudta, hogy bajok lesznek, mégsem tett semmit. "Minél nagyobb az arc, annál nagyobb a pofáraesés" - zárta a kérdést.

"Pofáraesés ügyben vannak tapasztalatok, hiszen ön volt az, aki győzelmes hirdetett a szerencsi időközi választáson" - mondta Orbán, utalva az ellenzék által ősszel elbukott választásra. A miniszterelnök állítása szerint régóta figyeli a Jobbik elnökének megszólalásait, és zavarja, Jakab nem mond akkor igazat, amikor szegény embernek állítja be magát, miközben többszörös milliomos. "Szerintem ez kétszínűség, képviselő úr" - zárta Orbán.

Az MSZP-s Kunhalmi Ágnes azt kérdezte, ki utasította a kormánymegbízottat Szombathelyen, hogy mégse engedélyezze az önkormányzati oltópontokat, és miért nem engedik a többi önkormányzatnak sem. Orbán először arra kérte az ellenzéket, állítsák le az oltásellenes kampányukat. Az oltópontokról elmondta, összesen 5774-et működtet a kormány, tehát "jelenleg nem oltópontból van a hiány, hanem oltóanyagból", ugyanis "Brüsszel nem küldi azt sem, amit vállal", de szerinte ha lesz több, akkor összens 6572 oltópontra tudják növelni a kapacitást. "Ha ez kevésnek bizonyul, szívesen veszünk minden segítséget" - mondta.

Kunhalmi viszontválaszában elmondta, önmagában még nem sikeres víruskezelés a magas oltottság a többi országhoz képest, de a halálozásokkal is kéne foglalkozni, majd azzal gyanúsította meg a miniszterelnököt, hogy a kormány nem akarja elismerni, hogy egy ellenzéki önkormányzat is tud segíteni a szervezésben. Orbán erre újra leoltásellenesezte az ellenzéket, majd a háziorvosok panaszairól elmondta, észlelte a bejelentéseket, és utasította a közigazgatások vezetőit, segítsenek a háziorvosoknak.

A 600 ezer raktárban lévő vakcina

A DK-s Arató Gergely sem kímélte a kormányt: az oltási tervet viccnek nevezte, a járványkezelést pedig káosznak, majd elmondta, sehol máshol nincs olyan, hogy "súlyos krónikus betegséggel élő idősek nem kaptak oltást, ezzel szemben a focisták és az olimpikonok oltása jól halad." Arató megkérdezte, "miért nem érdemlik meg a magyar emberek azt, hogy oltási terv alapján follyon a terv az országban?" A miniszterelnök válaszolva elmondta, megérti Arató indulatait, és nem állítja, hogy nincs igaza. "Egem is bánt, hogy Brüsszel megrendeli a vakcinákat, kifizetjük, és nem érkeztek meg. A vakcinát Brüsszel rendeli meg. Nem azért halad Magyarországon az oltás lassabban, mert nincs oltópont és ne lenne oltás" - mondta, majd az AstraZeneca értesítését szedte elő, amiben közölték, félmillió dózissal kevesebbet fog szállítani az ígértél. Orbán szerint az uniós szerződésekből is kiderülne, hogy rosszak, mert nincsenek benne garanciák, de ezeket nem hozhatja nyilvánosságra. "Nem a magyar kormányt kéne támadni ebben a nehéz helyzetben, hanem inkább a Brüsszeli barátait" - zárta.

Arató arra kérte Orbánt, "ha már államférfi nem tud lenni, akkor legyen férfi", és ne bújjon Brüszel, Soros vagy Gyurcsány mögé, majd elmondta, a kormány arról nem számolt be, hogy a Pfizer vakcinájából tízmillióval több fog érkezni, és 600 ezer vakcina van a magyar raktárakban jelenleg. Orbán szerint ezek a beadott vakcinák párjai, és "a járványügyi szakemberek döntöttek úgy, hogy a kínai vakcinákat el kell tárolni."

Mi a baj Kínával és Oroszországgal?

Az LMP-s Keresztes László Lóránt is Orbánt kérdezte: a frakcióvezető szerint a magyar emberek joggal teszik fel azt a kérdést, hogy miért nem állnak ki a magyar szuverenitásért az orosz vagy kínai érdekekkel szemben. "Hogyan kommentálja azt a kritikát, amik szerint Magyarorsázgon túl jól tudnak működni a kínai titkosszolgálatok? Leállítják azt a Budapest-Belgrád vasútvonalat, ami a kínaiak kezében referenciaként szolgál?" - kérdezte.

Orbán elmondása szerint már arra is erőfeszítéseket tett, hogy megértse, mi a kérdés. "Mi a magyarokat képviselük Brüsszelben. Önök Brüsszelt képviselik Magyarországon" - mondta. "Ami a kínai és orosz nagyhatalmi érdekek: ha az amerikai szenátusban ültünk volna, ez egy korrekt krédés. De megmondaná, milyen kínai és orosz érdekek vannak, amik a magyar szuverenitást fenyegetik? Hogy miért jelentene problémát a magyaroknak az orosz vagy kínai gazdaság, föl nem foghatom. Mi ezt a hidegháborús mentalitást nem támogatjuk" - mondta Orbán, aki szerint a magyar kormány nem fog összeveszni valakivel azért, mert valamelyik nagyhatalom is összeveszett.

Keresztes szerint újra a Budapest-Belgrád vasútvonal titkosítását hozta fel, amit szerinte le kéne állítani, és a 200 milliárd forintot, amibe kerül, a magyar emberek megsegítésére kéne adni. "Ha jól értem, ön azt az állítást tette, hogy a Budapest-Belgrád vasútvonal nem szolgálja Magyarország érdekeit. Én azt javaslom, nézzen rá egy térképre" - mondta Orbán, aki szerint Magyarországnak nagy előnye lesz abból, ha rajtunk keresztül történik a kínai áruk Görögországból való elszállítása.

Az MSZP-s Burány Sándor a koronavírusra tért vissza, Orbán korábbi nyilatkozataiból idézett, amik szerint már mi támadjuk a vírust, hogy aztán nem sokkal később a legnehezebb előttünk álló két hétről, később pedig célegyenesről beszélt. "Önmaguknak ellentmondó nyilatkozatokból nincs hiány. Szeretném ha világossá tenné, hogy most a hajnal előtti legsötétebb pillanatokat éljük át, miközben befordoltunk a célegyenesben, vagy lesz rosszabb is? Mik a párt és a kormány márcous 16-i jelszavai?"

Orbán elmondta, szerinte nincs ellentmondás a nyilatkozatai közt. "Természetesen támadunk, ezt hívják oltásnak. Ha itt van a harmadik hullám, természetesen védekezünk. Ez a helyzet. És ha lesz új hullám, akkor is tesszük" - mondta, hozzátéve, az AstraZeneca-oltásokkal kapcsolatos problémák után uniós álláspontra is várnak most. "Mindig ahhoz fogunk alkalmazkodni, ami éppen a helyzet" - mondta. "Ha megérkeznek a keleti vakcinák, akkor az a vállalásunk, akkor minden regisztrált embert be fogunk tudni oltani teljesül, és mi leszünk az első európai ország, aminek ez sikerült." Orbán továbbra is tartja magát ahhoz, hogy nem teljesítünk gyengén halálozásokban, szerinte a tizedik hely környékén van Magyarország,  amivel nem elégedett. Hozzátette, de nem szereti az ellenzék megközelítését arról, "ki tudja jobban magyarázni a statisztikákat."

Az ellenzéki sort a fideszes Budai Gyula szakította meg, aki Varga Judit távolléte miatt Völner Pált kérdezte Czeglédy Csaba ügyeiről: szerinte Czeglédy lopott pénzéből finanszírozta az ellenzék a kampányait. "Hova tűntek Czeglédy elcsalt milliárdjai?" - kérdezte. Völner elmondta, úgy tűnik, a baloldal továbbra is hemzsek a korrupciós botrányoktól, kiemelve, hogy Czeglédy ügyvédi irodája továbbra is busás pénzért dolgozik a DK-nak többek közt. Budai viszontválaszában a baloldal pénztárosának nevezte Czeglédyt.

A Jobbik Káslert vette elő

A jobbikos Csányi Tamás Kásler Miklós Emmi-miniszternek címezte a kérdést, miért nem sikerült felkészülni a digitális oktatásra. "Önök visszavonultak a szurkolói zónába, és onnan integetnek a frontvonalban harcolóknak" - mondta, felidézve, hogy a digitális oktatás első napján már össze is omlott az erre kifejlesztett rendszer. "Mennyibe került az adófizetőknek a Kréta-rendszer megvásárlása? Mennyiért tartjuk fent évente?" - kérdezte, továbbá érdeklődött a pedagógusok oltásáról, és arról, kompenzálják-e a tanárokat a digitális oktatáshoz szükséges eszközök beszerzésének árával.

"Akkor, amikor erre szükség volt, az egész rendszer egy hétvége alatt átállt a digitális oktatási módra" - mondta Kásler, aki szerint a magyar keretek rendelkezésre állnak a digitális oktatáshoz, "a digitális tartalmakat az ország kifejlszetette, a felhasználásuk mértéke jelentősen megnőtt, elérhetők a példatárak, a tankönyvek, több, mint kilencven film, és lehetne folytatni a felsorolást" - mondta Kásler, hozzátéve, hogy a magyar pedagógusok az életkoruknak megfelelően kapják meg az oltást.

Csányi válaszában újra megkérdezte, mennyibe került a Kréta-rendszer, és ki a felelős azért, hogy nem működött, amikor kellett volna? Kásler viszontválaszban újra nem mondta el, csak azzal vádolta Csányit, nincsenek ismeretei a témában. "Hallgattam a miniszterelnök úrhoz intézett kérdéseiket. A járvány virológusainak a krémje vitatkozik olyan kérdésekről, amiben önök itt véleményt mondanak. Honnan van önökben a bátorság, hogy olyan kérdésekben, amiről semmi információjuk nincs, és emberei életekről szól, véleményt mondanak? Gondolkodjon el ezen" - zárta válaszát, amire a kormánypárti képviselők megtapsolták.

A KDNP-s Simicskó István Szijjártó Péter külügyminisztert kérdezte meg arról, "hol tartanánk, ha Brüsszelre bíznánk a vakcinaveszerzést", Szijjártó távolléte miatt Menczer Tamás válaszolta, hogy "sehol", majd elmondta, a magyar kormány a Brüsszeli hibákat javítja ki.

Az MSZP-s Szakács László újra Orbánhoz fordult az utolsó kérdéssel. "Azt látjuk, hogy a polgári kormányzásnak az alapelve, munka nélkül nincs jövedelem. Ez békeidőben is adna vitát köztünk, de most nem békeidő van. Akik most nem dolgoznak, nem azért nem dolgoznak, mert lusták, hanem azért, mert az egészség védelmében olyan szabályokat hoztak, ami miatt nekik le kell állniuk. Emiatt őket kártalanítani kéne, de önök hitelt kínálnak" - mondta Szakács, aki kiemelte, hogy a magyar kis- és középvállakozásokkal szemben Mészáros Lőrinc kap csak támogatást. Szakács egyúttel érdeklődött, meddig tervezik meghosszabbítani a hitelmoratóriumot.

Orbán elmondása szerint a tízmillió forintos kamatmentes hitel részletei alakulnak, ő nem elégedett még vele, mert túl bürokratikusnak tartja, de elmondta, ezen kívül adnak bértámogatást is, illetve szobánkén kaptak a kis szállás helyek egymilliós támogatást. "Ez így együtt alkalmas arra, hogy a pandémiás helyzeten túljussunk" - mondta. A hitelmoratóriumot az egyik legfontosabb részének nevezte a segítségnek, de nem mondta el, kitolják-e.

Szakács válaszában kifogásolta, hogy Orbán ködösít, ugyanis a tízmilliós kamatmentes hitel a felső limit, tehát lesz, aki csak kevesebbet kap. "Önök megerősítik a felszámolókat, majd után újra fogják osztani a piacot. Ehhez előbb hitelt kell nyújtani, hiszen valamibe bele kell bukni" - mondta. "Nem tartom méltányosnak az ön megközelítését, mert önök is kezeltek már gazdasági válságot Magyarországon. Megszavazta a 13. havi bér elvételét, megszavazta a 13. nyugdíj elvételét, megszavazta a GYES időtartamának csökkentését" - sorolta Orbán válaszában Szakács szavazatait 2010 előttről.

 

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.