A Nemzeti Népegészségügyi Központ befejezte a 280 ezer Szputnyik V, illetve a 450 ezer Sinopharm vakcina vizsgálatát, így ezeket az oltóanyagokat is fel tudják szabadítani.
Óriási sebességgel halad előre a koronavírus-járvány harmadik hullámának emelkedő szakasza – közölte az országos tiszti főorvos az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján.
Müller Cecília emlékeztetett, hogy egy nap alatt 500-zal nőtt a kórházba kerültek száma, és ismét hangsúlyozta, hogy a brit mutáció egyre több fiatalt betegít meg, akik rövidebb idő alatt kerülnek súlyos állapotba.
A SARS-CoV-2 vírusnak ez a variánsa a jelenlegi esetek jóval több mint 80 százalékáért felelős.
Müller azt is közölte, hogy a Pfizer vakcinájából 120 500 adag érkezett kedden, amit elsősorban a regisztrált időseknek adnak be, de második körös oltást is végeznek fele. Szerdán 100 ezer Sinopharm-oltóanyag is érkezik majd.
Nagyon nehéz hetek előtt állunk – mondta az országos tiszti főorvos, hozzátéve, hogy
már nemcsak új kórtermeket, de új részlegeket is meg kell nyitni a kórházakban a koronavírusos betegeknek.
Müller szerint a szennyvízminták eredményei is azt mutatják, hogy a következő hetekben is emelkedéssel kell számolnunk.
Vasárnapi rádióinterjújában Orbán Viktor még arról beszélt, hogy várhatóan a mostani lesz a járvány legnehezebb hete.
Orbán: A következő lesz a járvány legnehezebb hete, de nem lesz szükség arra, hogy külföldről kérjünk segítséget
Az is elhangzott a tájékoztatón, hogy AstraZeneca-oltóanyagot is várnak, de az már korábban eldőlt, hogy abból kevesebb érezik, ezért felszabadítják a korábban befutott 280 ezer Szputnyik V-, illetve 450 ezer Sinopharm-vakcinát, amelyek vizsgálatát már befejezte a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
Ha lesz nagyobb mennyiségű oltóanyag, akkor tovább bővítjük az oltópontok számát. Annyi oltópontot fogunk nyitni, amennyi szükséges”
– közölte.
Az országos tiszti főorvos emlékeztetett, hogy az AstraZeneca oltóanyagáról számos közlemény jelent meg, miután vérrögképződéses esetekről érkezett bejelentés az e vakcinával beoltott néhány páciens esetében. Emiatt több ország átmenetileg felfüggesztette a vakcina beadását.
A magyar álláspontot ismertetve Müller kijelentette: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlásaihoz tartják magukat. Utóbbi állásfoglalását ismertetve elmondta, hogy a problémás esetek száma nem több, mint oltási időszakon kívül, az EMA szerint nagyobb az esélye, hogy a koronavírus szövődményeibe halunk bele, mint az oltásba, ezért itthon nem függesztik fel a vakcina használatát.
A védőoltás beadása nem hozható ok-okozati kapcsolatba a vérrögképződéssel vagy a tüdőembóliával – tette hozzá.
Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: azok esetében, akik már túljutottak a betegségen, három hónappal a gyógyulást követően javasolják az oltást, mivel az ő szervezetük átlagosan ennyi ideig termel ellenanyagot.