Itthon hvg.hu 2021. január. 29. 13:01

Pár szavazaton múlhat az SZTE modellváltása

Délben kezdődött az ülés, ahol majd szavaznak a szegedi egyetem modellváltásáról. Információink szerint nem borítékolható, hogy a szenátus többsége az átalakulás mellett szavaz. Pénteken délután a Pécsi Tudományegyetem is dönteni fog.

Pénteken délben kezdődött az az ülés, ahol a Szegedi Tudományegyetem szenátusa szavaz arról, hogy kérelmezzék-e az egyetem modellváltásának elindítását az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól. Nem kizárt, hogy pár szavazaton fog múlni a döntés.

A 12 óra után pár perccel kezdődő ülésen a kiszivárgott információk szerint Rovó László rektor azzal is érvelt az átalakulás mellett, hogy ha nem történik meg, akkor nehéz anyagi helyzetbe kerül az egyetem. 

Az egyetem vezetése által a szenátussal megszavaztatni kívánt előterjesztést Nagy Sándor, szegedi városfejlesztésért felelős alpolgármester megosztotta a Facebookon. Az előterjesztésben többek között kikötik, hogy hogy az egyetem nem kerülhet a jelenleginél rosszabb helyzetbe, hogy az egyetem éves szinten 4 milliárdos hiányát kompenzálják, hogy e jelenlegi döntési jogosultságok megmaradjanak, és a szenátus jogkörei se sérüljenek, kollégiumi és infrastrukturális fejlesztések valósuljanak meg, és hogy a szenátus tehessen javaslatot a majdani alapítvány kuratóriumának tagjaira.

Információink szerint az egyetem 12 kara közül négy kari tanácsban (gazdasági, bölcsész, jogi és természettudományi) elutasították az egyetem állami alapítású magánalapítvány fenntartásába helyezését, és úgy tudjuk, hogy az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat képviselői és más diák képviselők is nemmel kívánnak szavazni az ülésen. Az EHÖK és a doktori hallgatókat képviselő tagoknak összesen 14 szavazata van az egyetem 52 tagú szenátusában, a négy nemmel szavazó kar pedig további nyolccal bővítheti ezt. Ez már megközelíti a szenátusi voksok felét.

Az persze korántsem biztos, hogy mindenki a kari tanácsok döntésének megfelelően szavaz, tudunk olyan dékánról, aki a kara elutasító döntése ellenére is jelezte, igennel fog voksolni. A kormány befolyása alatt álló közmédia mindenesetre már eldöntött tényként kezelte a modellváltást, ahogy korábban maga a minisztérium is így tett mindegyik esetében.

A orvosképzéssel is foglalkozó egyetemek modellváltásának lehetőségét januárban vetette fel az innovációs tárca, azzal, hogy amelyik intézmény szeretné, kérheti az átalakulását a minisztériumtól. Ehhez – legalábbis a vidéki egyetemek esetén – mindegyiknek azonos szövegű tájékoztatót küldtek. Az egyetemek közül a Debreceni és a Semmelweis Egyetem már megszavazta, hogy kéri a modellváltást, a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetemeken – ahol komolyabb ellenállás bontakozott ki a felülről szorgalmazott kezdeményezés ellen –, most péntekre halasztották a döntést.

A döntő szenátusi ülés Szegeden délben, Pécsen délután kettőkor kezdődik. Az eredményről beszámolunk.

Az egyetemi átalakulásokat a kormányzat azzal szorgalmazza, hogy a váltás egyebek mellett nagyobb autonómiát, több pénzt és a bürokratikus terhek könnyítését eredményezi, ellenzői szerint viszont az autonómiája csak egyetemek fenntartására kijelölt alapítványok kuratóriumainak nő. Intő példaként az Színház- és Filmművészeti Egyetemen történteket emlegetik, de a szintén modellváltós Miskolci Egyetemen sem egyértelműen pozitív irányba hatottak a változások.

Hirdetés