Egyetlen tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül ment át az alapítványi fenntartásúvá alakulásról szóló előterjesztés.
Megtárgyalta és elfogadta csütörtöki ülésén a Semmelweis Egyetem modellváltásáról szóló előterjesztést az intézmény legfőbb döntéshozó testülete, a szenátus. Az egyetem oldalán megjelent közleményből kiderül, hogy
41 igen szavazat és 1 tartózkodás mellett fogadták el
a javaslatot, amelyet előzetesen véleményeztek a karok, a Klinikai Központ, a Doktori Iskola, a Közalkalmazotti Tanács, az érdekvédelmi és hallgatói szervezetek, valamint a központi főigazgatóságok.
Ennek értelmében az egyetem hat karával, köznevelési és szakképzési intézményeivel, valamint az orvos- és egészségtudományi képzéssel szerves egységben lévő klinikai központjával együtt az állam által alapított, közfeladatot ellátó közérdekű alapítvány fenntartásában működik a jövőben.
A közlemény szerint az állami finanszírozású képzések típusát, összetételét, nagyságrendjét a működési modell változása nem befolyásolja, és az egyetem társadalombiztosítás által finanszírozott betegellátó tevékenysége is változatlan marad. A modellváltás ugyanakkor – egy rugalmasabb intézményi keretrendszer és struktúra kialakításával – hozzájárul annak a célnak az eléréséhez, hogy a Semmelweis Egyetem bekerüljön a világ 100 legjobb felsőoktatási intézménye és Európa 5 legjobb gyógyító egyeteme közé, és érdemben emelkedni tudjon a betegellátás színvonala. (Hasonló érvek hangzottak el a szintén modellt váltó, Szent István Egyetemből Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmé alakuló, ugyancsak modellt váltó felsőoktatási intézmény kuratóriumi tagjaitól is január elején.)
Az egyetem a dolgozók és a hallgatók tájékoztatására interaktív információs felületet hozott létre.
A Debreceni Egyetem már a múlt héten kezdeményezte a modellváltást, egyhangúlag döntött a kérdésben a szenátus. A szavazás eredményéről szóló közleményben hangsúlyozták, hogy a kezdeményezés elfogadását széles körű és intenzív egyeztetés előzte meg, az intézmény 22 professzora azonban azt írta: ilyesmi nem történt. A Pécsi Tudományegyetemen első körben elhalasztották a szavazást, most péntekre. A hvg.hu úgy tudja, Miseta Attila rektor a fenntartóváltás támogatására tesz javaslatot, feltételekkel. Szegeden is pénteken döntenek a szenátorok, bár az M1 szerdán már megelőlegezte a voksolás kimenetelét.