A szakszervezeteket válaszra sem méltatja a belügyminiszter vagy az országos rendőrfőkapitány.
Január elsején összesen 3161 rendőr hiányzott a hivatásos állományból – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a Népszavával. A lap szerint annak ellenére nőttek a létszámgondok, hogy a veszélyhelyzet alatt senki nem szerelhet le. Ezt tavaly először április 5-én rögzítette egy kormányrendelet, majd a szigorú szabály egy december 9-ére dátumozott rendelettel ismét hatályba lépett, és jelenleg is érvényes.
Több, már leszerelt rendőr akart visszatérni az állományba, de a Népszava információi szerint a létszámhiány ellenére számos helyen elutasították a jelentkezéseket, és tavaly csak 45 korábban leszerelt rendőrt vettek vissza.
A szakszervezetek kifogásolják, hogy a rendvédelemben gyakorlatilag megszűnt az érdekegyeztetés.
A Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) decemberben írta meg a munkatársak elvárásait az országos rendőrfőkapitány személyügyi helyettesének, a Független Rendőr Szakszervezet (FRSZ) pedig Pintér Sándor belügyminiszterhez és Balogh János országos főkapitányhoz fordult. A lap szerint egyetlen szakszervezeti kérésre vagy felvetésre sem érkezett reakció.
A legnagyobb gondnak azt tartják az érdekvédők, hogy az idén még szóba sem került, számíthatnak-e bármiféle béremelésre a hivatásos állomány tagjai. Ráadásul idén a hosszú ideje változatlanul négyezer forintos bankkártya-hozzájárulás, és a 200 ezer forintos cafetéria-keret sem nő a rendőröknél.
A szakszervezetek változatlanul küzdenek az illetményalap és az éjszakai pótlék megemeléséért, a tavalyi tíz százalékos kiegészítés alapbérbe emeléséért.