A kormányfő szerint nem jóindulatú értelmezése a botránynak, hogy ezzel akarnának nyomást gyakorolni Magyarországra az uniós költségvetési vitában.
Orbán Viktor nem lát bizonyítható összefüggést a Szájer-ügy és a költségvetési vita között – legalábbis ezt mondta a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A szexbotránya miatt az európai parlamenti képviselőségéről és Fidesz-tagságáról is lemondott Szájer József ügyét Nagy Katalin műsorvezető hozta fel, amikor azt kérdezte – vagyis inkább állította – hogy a Szájer-botrány, valamint a Deutsch Tamás elleni támadás miatt szintet lépett a nyomásgyakorlás Magyarország ellen. (Deutsch kizárására december 9-re szavazást kezdeményezett az Európai Néppárt harminc politikusa, akik petíciót indítottak az európai parlamenti képviselő gestapós kijelentése miatt.)
Orbán szerint azonban a felvetés „nem jóindulatú értelmezése az ügynek”, különösen a németekre nézve.
„Kizárni semmit sem lehet, én csak azt tudom mondani önnek, hogy semmilyen bizonyítékot nem láttam, amely az ön által említett eseteket összefüggésbe hozná bizonyíthatóan a most zajló költségvetési vitával” – válaszolt Nagy Katalinnak. Majd hozzátette:
„Fantáziám nekem is van, de a politikában a tények elsőbbséget élveznek”.
(Van ugyanis, aki kormányoldalon az ügyet úgy állítja be, hogy Szájer külföldi titkosszolgálati akció áldozata lett, a politikusnak csapdát állítottak – a szerk.) Orbán közölte, Magyarország kitart amellett, hogy az uniós költségvetés, valamint a helyreállítási alap gazdasági kérdését külön kell választani a politikai vitákat eredményező jogállamisági rendelettől.
„Minden nehézség nélkül el tudjuk fogadni gyorsan a költségvetést és a gazdasági helyreállítási alapot, és a politikai vitákat eredményező rendeletet, amit jogállamisági rendeletnek hívnak, tegyük félre, vitassuk meg később" – mondta a kormányfő, jelezve, hogy Magyarország és Lengyelország erről állapodott meg.
„Nekünk ez a megoldás (...), hogy valami nyilatkozatot hozzáfűznek – mint a tacepaóra rajzszöggel feltűznek valami kis emlékeztetőt –, nem fog menni. Magyarország ragaszkodik ahhoz, hogy a két dolgot külön kell választani" – jelentette ki, reagálva arra, hogy csütörtök esti hírek szerint Varsó kész elállni a vétótól, ha az unió vezetői elfogadnak egy magyarázó nyilatkozatot.