A főpolgármester szerint jövőre már veszteséges lesz a Fővárosi Vízművek, ha nem változtatnak a törvényen, akkor később csődbe is mehet.
Bár Orbán Viktor miniszterelnök tavaly azt mondta, hogy olyan beruházás nem valósul meg a fővárosban, amit nem szeretne, mégis azt látni, hogy a kormányhivatal kiadta az építési engedély módosítását a Nemzeti Galériára. Megpróbálták megkerülni a fővárost, a jogi ellenlépéseket keressük éppen – mondta Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a Very Important Planet nevű portálnak adott interjújában.
Karácsony azt is elmondta: ha a jogszerűtlen engedély birtokában megindul az építkezés, akkor ha kell, a saját testével fogja megvédeni a Városligetet, és erre buzdít majd minden budapestit.
Beszélt a főpolgármester a fővárost sújtó elvonásokról, illetve a Budapest-adóról. Azt mondta, idén a járvány és a politikai megszorítások miatt mintegy 80 milliárd forintos veszteségre számítanak. A BKK jegybevétele megfeleződött, a kormány 10-ről 35 milliárd forintra emelte a szolidaritási adót jövőre – sorolta.
A főpolgármester szerint ehhez hozzájön még "a világ botránya", az ivóvíz-adó, az, hogy négy és félszeresére emelték a Fővárosi Vízművek által befizetendő közterhet. Karácsonyék úgy számolnak, a vízművek jövőre veszteséges lesz, előbb-utóbb pedig csődbe fog menni. Azt még hozzátette, persze csak akkor, ha nem váltanak kormányt, és változtatják meg az erre vonatkozó törvényt.
A városvezető a Szabad Városok kezdeményezésről is beszélt, elmondta, ma már közel 40 európai nagyváros alkotja. "Annyira erősek vagyunk, hogy most azt kérjük az Európai Uniótól, fogadjon el bennünket tárgyalópartnerként, főleg a klímaváltozás elleni harcban." Az EU-s helyreállítási alap felhasználásról azt mondta, hogy azt akarják elérni, hogy a támogatás legalább a felét az önkormányzatokon keresztül osszák el lakosságarányosan.
Karácsony szerint az ehhez kapcsolódó helyi népszavazásokat a veszélyhelyzeti törvény átmenetileg megakadályozza, de egy B-terven dolgoznak. Szerinte egy új ajánlattal kell előállniuk az uniós döntéshozók számára:
ha nem sikerül megállapodniuk a magyar és a lengyel kormánnyal, akkor ezt a pénzt tegyék be egy alapba, amire az önkormányzatok pályázhatnak a koronavírus-járvány gazdasági, társadalmi és ökológiai kárainak az enyhítésére.