Balogh József a tanácsrendszer durvább verzióját látja a Fidesz mai rendszerében, Borkai Zsolt legnagyobb hibája pedig az volt, hogy azt hitte, nem kell már dolgoznia.
A tanácsrendszer rosszabb változatát hozta el a Fidesz – mondta az ugytudjuk.hu-nak adott interjújában Győr 1994 és 2006 között regnáló polgármestere, Balogh József. Baloghnak személyes tapasztalatai lehetnek erről, ugyanis a rendszerváltás előtt maga is tanácselnök volt.
Balogh arról beszélt, ha az 1968 utáni kommunista rendszerben a minisztérium valakit ki akart nevezni, de a helyi pártbizottság nem értett vele egyet, akkor elhalt az ötlet. Most viszont szerinte az intézmények autonómiáját annyira korlátozzák, amit az 1980-as évek elején már nem lehetett elképzelni.
Az MSZP-s Balogh ugyanakkor tett egy meglepő kijelentést is: “Nyugodt lelkiismerettel mondhatom: az elődök munkájára építve a Borkai-éra volt a város egyik aranykora, a nagy fokú gyarapodás révén Győr az ország leggazdagabb városa lett, a politikai korlátozottsága ellenére. A szociális feszültségek megmaradtak. Borkai Zsolt legnagyobb hibája az volt, hogy befolyása alá került az egyik nagyobb, haszonleső lobbicsoportnak, és morálisan megbukott” – mondta.
Balogh szerint Borkai ott hibázott, hogy úgy gondolta, mivel megy a város szekere “minek neki annyit dolgozni”, és félrevitték a haszonleső lobbisták. “Például Rákosfalvy Zoltán a város, az Ipari Park, meg az Audi-ügyletet lebonyolító cég jogásza is volt." Aki pedig ennyi hatalmat kap, az hajlamos lehet zsebre dolgozni – magyarázta Balogh. Rákosfalvy a horvátországi szexvideón is feltűnt.
Balogh nem titkolta el a város új, szintén fideszes polgármesteréről, Dézsi Csabáról sem a véleményét: “Dézsi polgármester úgy akarja kisöpörni a lobbibefolyást a városházáról, hogy az eltüntetett, illetve kiszorított emberek helyére Budapestről ejtőernyőztet be Fidesz-közeli embereket. Ennek a hatékonyságát én kétségbe vonom, ráadásul a városban is visszatetszést kelt.”
Az interjúban beszélt arról is, 2006-ban azért nem indult újra, 60 évesen nem bírt együtt a két pozíciót (országgyűlési képviselő is volt akkor), ráadásul Győrben is nagyon régóta dolgozott, teret akart adni a fiataloknak. Harmadrészt elébe akart menni annak, hogy megbuktassák, mert érezte, hogy szervezkednek, morognak mögötte.
Arra a kérdésre, hogy bánja-e, hogy nem nevelt ki utódot, Balogh azt mondta, volt utódnevelés, de hát mindenki abból tud főzni, ami van. Az általa javasolt jelöltet megbuktatták, ő viszont nem helyeselte, hogy Kun András legyen a jelölt, ugyanis kellemetlennek tartotta a megjelenését.
Emellett engem a zsidó hitközség külön megkért, hogy ne indítsunk zsidó jelöltet. Ezt András nem látta be.
Úgy tribliztem ezt ki, hogy behoztam a Kadler Gusztit, aki élsportoló, vállalkozó, mellesleg szintén zsidó. Ő meg visszalépett. Ebből lett a kalamajka, ami oda vezetett, hogy buktunk egy nagyot.
Aztán pedig bejött a világválság és a Gyurcsány-féle melléfogások – mondta az interjúban.
Borítókép: Balogh János egy 2002-es interjú alatt