Itthon MTI / hvg.hu 2020. november. 20. 09:48

Európa Tanács: Sértenék az emberi jogokat a kormány múlt keddi törvénymódosító javaslatai

Rendkívüli felhatalmazással a zsebében nagyon sok törvénymódosító javaslatot nyújtott be múlt héten a kormány, köztük az Alaptörvényét és az örökbefogadásra vonatkozó szabályokét. Az Európa Tanács emberi jogi biztosa felszólította Parlamentet, hogy ezekről a rendkívüli állapot feloldása után szavazzanak.

Az Európa Tanács felszólította a magyar Országgyűlést, hogy halassza el a kormány által a múlt héten előterjesztett törvényjavaslat-tervezetekről szóló szavazását. A strasbourgi székhelyű szervezet emberi jogi biztosa kijelentette:

Ezek elfogadása messzemenően káros lenne az emberi jogok magyarországi helyzetére.

Dunja Mijatovic közleményében kiemelte, az összetett jogszabálycsomagban szereplő, előzetes egyeztetés nélkül benyújtott, az igazságszolgáltatás működését, a választási törvényt, a nemzeti emberi jogi struktúrákat, a közpénzek ellenőrzését és a szexuális kisebbségeket érintő javaslatok elfogadásuk esetén alááshatják a demokráciát, a jogállamiságot és az emberi jogokat Magyarországon.

Kijelentette: noha a tagállamoknak van némi mérlegelési jogkörük arra, hogy saját belátásuk szerint alakítsák nemzeti emberi jogi struktúrájukat, elengedhetetlen, hogy ennek során tiszteletben tartsák a nemzetközileg elfogadott alapelveket, különösen az érintett testületek függetlenségének és hatékonyságának biztosítását és tiszteletben tartását.

A magyar kormány múlt hét kedden több törvényjavaslatot is benyújtott az Országgyűlésnek. Ezek egyike az igazságügyi törvények módosítására tér ki, súlyosan korlátozná például az egyedülállók örökbefogadását, és a választási törvényekbe is belenyúlna. Az Alaptörvényt is módosítanák, melybe a többi között beleírnák, hogy „az anya nő, az apa férfi”.

Az Európa Tanács emberi jogi biztosának véleménye az, hogy a törvénymódosítások némelyike az igazságszolgáltatás elmúlt évtizedben már megkopott függetlenségét áshatja alá, továbbá különös aggodalmakat vet fel a Kúria elnöke hatáskörének kiszélesítésére irányuló javaslat is. Szintén aggasztónak nevezte a szexuális kisebbségek megbélyegzésének fokozódását, valamint "jogaiknak a méltóságukat is érintő manipulálását politikai haszonszerzés céljából".

Leszögezte: amint arra az Európa Tanács alkotmányjogi szakértőkből álló testülete, a Velencei Bizottság is felhívta a figyelmet, ilyen nagy horderejű jogalkotási javaslatokat, különösen alkotmánymódosítást nem szabad elfogadni rendkívüli állapot idején. Az előkészítésüket biztosító demokratikus párbeszéd lehetőségei ugyanis korlátozottak ilyen időszakban – mondta. A magyar alaptörvény-módosítást az Európai Unió igazságügyi biztosa is bírálta.

Hirdetés