Meg kell semmisíteni azokat az aláírásokat, amelyeket eddig civilek gyűjtöttek össze október közepe óta a tatai Öreg-tó partjára tervezett szállodaépítés ellen. A Nemzeti Választási Iroda a veszélyhelyzetre hivatkozva döntött így.
A Mérce írta meg, hogy az Öreg-tó partjára tervezett beruházás ellen tiltakozó tatai civilek pénteken bezárták aláírásgyűjtő irodáikat, leállították a kopogtatást és a pultozást is. Azért csinálták mindezt, mert egy pénteken hatályba lépett kormányrendelet értelmében a koronavírus-járvány miatt meg kell szakítani minden népszavazással kapcsolatos eljárást, így péntek óta aláírások sem gyűjthetők, illetve nem írható ki időközi választás sem.
A népszavazási aláírásgyűjtésből már csak 6 nap lett volna hátra, így azonban ki kell várniuk a rendelet visszavonását, ami valószínűleg a 90 naposra tervezett veszélyhelyzet végével következik majd be. Igen ám, de Horváth József jegyző, a Helyi Választási Iroda vezetője közölte, hogy külön állásfoglalást kértek a Nemzeti Választási Irodától arról, mi a teendő az eddig összegyűjtött aláírásokkal.
Az NVI állásfoglalása szerint az eddig gyűjtött aláírások nem használhatóak fel a népszavazási kezdeményezéshez, azokat meg kell semmisíteni.
A veszélyhelyzet lejárta után 5 napon belül újra ki kell adni az aláírásgyűjtő íveket, ekkor kezdődhet elölről az egész aláírásgyűjtés, amelyre szintén 30 nap áll majd rendelkezésre. Vagyis a tatai civilek 3 heti munkáját egy tollvonással elkaszálná az NVI.
Szalay Ildikó, a Stop Avalon! Tata civil csoport alapítója a Mércének azt mondta: jogászaik bíróságra, ők pedig tüntetés formájában utcára viszik az ügyet.
"Elfordítottuk a fejünket, óriási hiba volt" - civilek tüntettek a tatai Öreg-tó partjára tervezett luxusszálloda ellen
Szinte az egész ország megmozdult, hogy ne épüljön ötcsillagos, 120 szobás luxusszálloda a kiemelt természetvédelmi területen. A polgármester ígéri, lakossági fórumokat tart a következő napokban a beruházásról.