Itthon hvg.hu 2020. október. 08. 11:18

Áder Jánoshoz fordult a Magyar Orvosok Szakszervezete, hogy ne írja alá az orvosok béremelését is rendező törvényt

A szakszervezet szerint a béremeléshez vagy a hálapénz visszaszorításához nem volt szükség új törvényre, amely több pontja álláspontjuk szerint nemzetközi egyezményt sért és jogbizonytalanságot kelt.

A Magyar Orvosok Szakszervezete levélben kéri Áder János köztársasági elnököt, hogy ne írja alá az október hatodikán elfogadott egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt – írja a Magyar Hang.

A MOSZ a dokumentumban azt írja, hogy az orvosi béremeléshez és a hálapénz visszaszorításához nem volt szükség új jogállási törvényre, mert ezeket a kérdéseket a jelenleg érvényes Közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényben, a Munka törvénykönyvében és a Büntető törvénykönyvben is lehetett volna rendezni.

„Sérelmesnek és jogellenesnek tartjuk, hogy a törvényjavaslat beterjesztését nem előzte meg társadalmi vita, a szakmai és érdekvédelmi szervezetekkel nem történt valódi konzultáció, egyeztetés a törvény szövegéről.

A Magyar Orvosok Szakszervezete mindössze három órát kapott a törvénytervezet véleményezésére” – írták.

A közlemény szerint a törvény több vonatkozó nemzetközi egyezményt sért és jogbizonytalanságot kelt közel százezer egészségügyi és egészségügyben dolgozó körében. A MOSZ véleménye szerint az egészségügyi és az egészségügyben dolgozók másodállás vállalásának és vállalkozási formában működésének tilalma súlyosan sérti a magyar és az európai jogot.

Szerintük elfogadhatatlan, és szükségtelen, hogy a törvény lehetőséget kíván biztosítani az egészségügyi és az egészségügyben dolgozók 1+1 évre, más munkahelyre történő vezényléséhez. Szakszervezetként elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy a törvény tiltja a kollektív szerződés kötését a törvény hatálya alá tartozó intézményekben. Elfogadhatatlannak tartják továbbá, hogy „egy esetleges sztrájk jogát csak a kormány és az »érintett szakszervezetekkel« kötendő megállapodásban rögzített sajátos szabályok mellett engedi gyakorolni a törvény”.

Álláspontjuk szerint ezek a törvényi rendelkezések a szakszervezeti jogok durva csorbítását eredményezik.

A Magyar Orvosi Kamara  szerint is egyeztetni kell még a törvényről, mivel az szerintük jelenlegei formájában súlyosan veszélyezteti az ellátórendszer működését és sérti az orvosok alapvető jogait. Orbán Viktor miniszterelnök szerda este a Hír Tv-ben arról beszélt, járvány idején az átvezénylés élet-halál kérdése. Gulyás Gergely miniszter pedig a kormányinfón az összeférhetetlenségi szabályokról azt mondta, az észszerűség határán belül korlátozzák majd az átdolgozást.

Hirdetés