A tanárok félnek a vírustól, követelik, hogy számukra is biztosítva legyenek az egészséges munkavégzés feltételei. A járvány miatt 40 százalékkal nőtt a túlórák száma, amit alig fizetnek ki nekik.
Sztrájkba kezdene a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, ha nem változnak a tanárok körülményei az iskolákban. Szerintük folyamatosan túlóráznak a karanténba kerülő kollégáik miatt, amit alig fizetnek ki. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma úgy reagált az RTL Híradónak: a szakszervezet politikai érdekeket szolgál és megpróbál hangulatot kelteni.
A PDSZ október elején nyilvános kiáltvánnyal fordult a kormányhoz. „A kormány sikerpropagandájával szemben a pedagógusok 94 százaléka igenis tart a megbetegedéstől. Jogsegély-szolgálatunk folyamatos nyomás alatt dolgozik: ki nem fizetett túlmunkák, logikátlan és veszélyeztető járványügyi intézkedések, nem munkakörbe tartozó feladatok” – írták ebben.
A szakszervezet szerint ma Magyarországon nem biztosítottak a közoktatás területén a biztonságos és egészséges munkavégzés feltételei. A PDSZ követeli, hogy a kormány haladéktalanul hozzon döntéseket annak érdekében, hogy a munkáltatók meg tudjanak felelni a munka törvénykönyve 51. § (4) bekezdésében foglalt kötelezettségüknek, amely előírja számukra – a köznevelési intézményekben dolgozók esetében is –, hogy biztosítsák az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit.
A kiáltványban egyebek mellett az alábbi problémákat sorolják:
- Az óvodákban, pedagógiai szakszolgálatokban, iskolákban, és egyéb fenntartásuk alá tartozó intézményekben nem biztosítható megfelelően a távolságtartás.
- A tünetmentes hordozók miatt a hőmérőzés bevezetése sem megoldás.
- Nincs rendszeres, általános tesztelés, így nem követhető nyomon egy adott intézmény átfertőzöttségének mértéke.
- Adatnyilvánosság nélkül pedig nem garantálhatók a munkavállalók egészséges és biztonságos munkakörnyezethez fűződő jogai.
- A megfertőződések még több többletmunkát jelentenek, mivel a karanténba került csoportok miatt a hagyományos oktatás digitális oktatással kell kiegészüljön.
- Az ebből fakadó túlmunkát pedig nem fizetik ki, ahogy a helyettesítéseket sem, miközben felmérésük szerint ezek száma 40 százalékkal nőtt a járvány alatt.
Elindult az iskolákban a lázmérés: van, aki szerint tévút, más szerint meg túl kevés
Csütörtökön elindult a diákok hőmérsékletmérése az iskolák bejáratánál, egy óbudai általános iskolában az iskolaőr kezébe is lázmérőt nyomtak. A szülők elégedettek a lépéssel, de van, aki szerint ez kevés, tesztelni kellene a tanulókat. Azt nem árulja el az Emmi, hogy pontosan honnan és mennyiért vettek 41 ezer érintésmentes lázmérőt.