Bezárult a kör, egyre reménytelenebb, hogy bármi is kiderül Szijjártó Péter adriai luxusjachtozásának részleteiről.
Ahogy arról lapunk elsőként beszámolt, a külgazdasági és külügyminisztert egy ismeretlen magánszemély azután jelentette fel, hogy az Átlátszó augusztus 18-án lefotózta Szíjj László luxusjachtján, a Lady MRD-n. A tárcavezető később magánügynek nevezte nyaralásának részleteit, és azt állította, hogy minden rá vonatkozó jogszabályt maradéktalanul betartott.
Bár a feljelentés részletei nem nyilvánosak, Polt Péter legfőbb ügyész Vadai Ágnes kérdésére elárulta: az ügyészség elutasította azt. Az információt az ügyészség a hvg.hu-nak is megerősítette, annak részleteit azonban nem hozták nyilvánosságra.
Annyit viszont elárultak, hogy
a feljelentés hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmény miatt született,
az elutasító határozatot bűncselekmény hiányában, augusztus 29-én hozták meg.
Bezárult a kör
Úgy tűnik, az idő múlásával egyre reménytelenebb lesz, hogy bármi is kiderül Szijjártó Péter adriai luxusjachtozásának részleteiről. Lapunk az ügyben megkereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot (KKM) is, de ők sem adtak semmilyen érdemi információt.
Válaszukban azt írták, hogy a miniszter „családi nyaralása semmilyen módon nem érintett közpénzt” és hozzátették, hogy éppen ezért a „magánút” tekintetében a minisztérium nem rendelkezik közérdekű adattal, így nem tekinthető adatkezelő szervnek.
A KKM ezen kívül csak a szokásos paneleket ismételte:
A külgazdasági és külügyminiszter mindig – így a szabadsága alatt is – minden törvényt betartott és betart”, a nyaralás maga pedig teljes mértékben a magánélet része, a magánélet védelme pedig mindenkit megillet”
– írták.
A minisztériumtól kértük azt is, küldjék meg, milyen szabályok vonatkoznak arra, ha egy dolgozó ajándékot kap. Azt válaszolták, hogy egy minisztériumi utasítás (27/2017. (VII. 13.) rendelkezik az ajándékok elfogadására vonatkozó magatartási szabályokról. Ennek 16. paragrafusa szerint a minisztérium dolgozóinak a többi közt a következő szabályokat kell betartaniuk:
- tartózkodni kell minden olyan ajándék elfogadásától, amely esetében vélelmezhető az ajándékozó munkavégzéssel kapcsolatos befolyásolási szándéka;
- köteles közvetlen felettese számára haladéktalanul bejelenteni, ha munkája ellátása kapcsán befolyásolási szándékkal kapott ajándékban részesült;
- belföldön és külképviseleten a mindenkori illetményalap 10 százalékát meghaladó értékű, illetve szóróajándéknak nem minősülő ajándékok tekintetében a megajándékozott köteles az ajándék értékének megállapítására és közvetlen felettese tájékoztatására.
- Ebben az esetben a szervezeti egység vezetője haladéktalanul elektronikus úton értesíti az integritás tanácsadót, aki kivizsgálja az ügyet.
Azt nem tudjuk, hogy Szijjártó esetében volt-e ilyesmiről szó, kérdeztük erről is a minisztériumot, de egyelőre nem válaszoltak. Bár az is tény: egyelőre az sem tisztázott, hogy ajándékba kapta-e az utat. A vagyonnyilatkozata alapján mindenesetre nem engedhette meg magának.
Az ügyben a Jobbik is vagyonnyilatkozattételi eljárást kezdeményezett, de közleményük szerint a mentelmi bizottság fideszes elnöke nem vette napirendre a kérdést, így ez a kezdeményezés is elhalt.
Polt szerint Szijjártó luxusjachtozása nem bűncselekmény
A legfőbb ügyész a Demokratikus Koalíció egyik politikusának kérdésre válaszolta ezt, a „rendelkezésre álló adatok alapján”.