Kedden bezárt a gödöllői CEAS Angol-Magyar Érdekeltségű Gimnázium és Szakgimnázium. A fenntartó értetlenül áll a helyzet előtt, mint mondta, minden elvárásnak eleget tettek az elmúlt tíz évben ugyanúgy, mint 2020-ban is.
Ápolói képzés mellett gimnáziumként is működött a gödöllői CEAS, azonban augusztus 25-én, alig egy héttel a tanévkezdés előtt érdekes közleményt tett közzé a fenntartó az iskola Facebook-oldalán: „VÉGE, VÉGE! Nem így készültünk erre a tanévre, de miután ma megtudtam, hogy támogatáscsökkentés lesz szeptembertől, felelőtlenség lett volna elkezdeni az évet. (…) Minden megoldást megpróbáltam, de ez akkora ütés volt, hogy ebből már nem lehet felállni.”
Telefonon értük el Galgóczi Ferencet, az intézmény fenntartóját, ő így világította meg a bezárás hátterét lapunk kérdésére: „Iskolánk állami feladatot lát el, így minden évben szerződést köt a minisztériummal (Innovációs és Technológiai Minisztérium – a szerk.), ezen szerződés alapján pedig a Magyar Államkincstártól kapunk támogatást. Magániskola vagyunk, de állami feladatot látunk el, ezt pedig támogatják.”
Az intézmény 2011-ben kezdte meg működését, Galgóczi szerint ez azonban korábban sem volt zavartalan: „jó ideje próbálják a magániskolákat ellehetetleníteni, minket gazdaságilag most sikerült”. A fenntartó szerint már 2019-ben is akadtak gondjaik az állami támogatás megszerzésével, de eddig mindig sikerült. Galgóczi szerint állami támogatás nélkül lehetetlen elkezdeni a tanévet, ugyanis így az intézmény működése rövid úton fenntarthatatlanná vált volna. „Ha az iskola tanév közben bezár, a diákjainkat nagyon nehezen veszik át máshova, hiszen úgy nem jár utánuk állami támogatás” – fogalmazta meg Galgóczi.
Jelen helyzetben viszont nekik kell támogatást nyújtaniuk az iskola nélkül maradt diákoknak. Beszéltünk olyan, az iskolához közel álló forrással, aki arról számolt be, hogy kedden a gyerekek már a kilépőpapírjaikért és bent maradt holmijaikért mentek csak be, a bizonytalanság pedig nagy közöttük is. „Hallottam, ahogy beszélgetnek, hogy ki merre folytatja, de volt olyan is, aki egy széket vitt el magával emlékbe.” Galgóczi elmondása szerint azonnal felvették a kapcsolatot a környező iskolákkal, hogy az eddig náluk tanuló 180 diáknak szeptember elsejéig helyet találjanak. „Persze a szülőknek nem kötelező elfogadniuk a segítséget, ők is találhatnak a gyerekeiknek iskolát” – tette hozzá.
Nem ez az első alkalom, hogy a kormány ellehetetlenítéssel próbálkozik a magániskolák esetében: 2019 novemberében egy salátatörvény elfogadásával akadályozták volna meg az alternatív tanrend szerint oktató iskolák tanévkezdését. A javaslat alapján egyéni engedélyekkel lehetett volna csak eltérni az állami kerettantervtől. Így kerültek nagyon nehéz helyzetbe a Waldorf-minta alapján tanító intézmények, vagy például a Prezi alapító Halácsy Péter Budapest School elnevezésű iskolája is. A 2020-2021-es tanévre végül mégis elfogadták az alternatívok tanrendjét is.
(Kiemelt kép / Facebook)