Többszörösébe kerülnek a települési fásítási program nagy tételben vett fái, mintha a kiskereskedelemben vennék meg.
Településfásítási programot indított az Agrárminisztérium, június 15-től minden tízezer fő alatti település pályázhatott belterületen ültethető fákra, 10-30 fát lehetett igényelni. A 12000 darab fa szinte rögtön gazdára talált - írja az Átlátszó.
A pályázat a tavaly ősszel indított Országfásítási Programhoz kapcsolódik, célja a közterületek, az óvoda- és iskolaudvarok, oktatási és önkormányzati intézmények területének fásítása. Az ültetések 2020 őszén és jövő tavasszal lesznek.
A fásításra félmilliárd forintot szánnak, ami alapján 40 ezer forintra jön ki a fák darabja. A minisztérium számára az állami tulajdonú KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. biztosítja a fákat. Az Átlátszó szerint felvetődik a kérdés, hogy miért került legalább négyszer annyiba egy fa a KEFAG-tól beszerezve, nagy tételben, mint bármelyik faiskolától egy darabot megvásárolva.
A lap megkereste a pályáztatást lebonyolító Országos Erdészeti Egyesületet (OEE), ők azt mondták, árkülönbség oka az, hogy:
- minden fához 3 darab támasztó karót,
- rögzítő hevedereket,
- a törzset védő hálót és
- talajtakaró mulcsot is kapnak a pályázók, valamint a házhozszállítás díja is a kiírót terheli.
A cikk szerint az egyesület 40 millió forintot kap azért, hogy lebonyolítja az igényléseket, kapcsolatot tart az önkormányzatokkal, és biztosítja egy-egy erdész szakember jelenlétét az ültetések során.
Az OEE elnöke egyébként Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért volt felelős államtitkára. Zambó tavaly február óta dolgozik a minisztériumnál, miután elődjét, Bitay Márton Örsöt menesztették a hivatalából.
(Képünk illusztráció)