A koronavírus-krízis közepette egyre optimistább a világ az Ipsos 27 országot vizsgáló kutatássorozata alapján, de Magyarország kilóg a sorból.
A magyar lakosság továbbra is szkeptikus a jövőt illetően – derül ki az Ipsos május végi, ezúttal 27 országra kiterjedő felméréséből, a What Worries the World kutatássorozat aktuális méréséből. Az eredmények szerint a világ lakosságának általános hangulata tovább javult, sőt, a koronavírus-járvány okozta krízis közepette sokéves rekordot ért el. A dolgok alakulását illetően optimisták száma megközelíti az elégedetlenékét, előbbiek aránya 45 százalék, utóbbiaké 55.
A hazai összkép jelentősen eltér a világátlagtól.
A magyaroknak mindössze 30 százaléka érzi úgy, hogy jó irányba haladnának az ország dolgai, ezzel a lista utolsó országai között szerepel.
Leghátul Chile található, ahol az emberek 76 százaléka borúlátó, majd Franciaország következik, Belgium, aztán Magyarország. A skála másik végén Szaúd-Arábia áll, ott tíz ember közül kilenc úgy véli, jó irányba mennek a dolgok, majd India, Malajzia és Ausztrália következik, jócskán lemaradva.
A koronavírus a 27 vizsgált ország közül 18-ban az első a lakosságot aggasztó tényezők között, csak Magyarországon és Oroszországban nem fért be a három legfontosabb társadalmi probléma közé májusban (nálunk 32 százalék említés, 29 százalékpont csökkenés áprilishoz képest). A magyarok és a törökök tartanak legkevésbé a vírustól globális összehasonlításban.
A magyarok legtöbbje, 59 százaléka első helyen az egészségügyet jelölte meg, mint ami miatt a leginkább aggódik.
E téren nincs változás áprilishoz képest, a korrupció miatti fenyegetettség érzete viszont 12 százalékot emelkedett; a mért országok közül ez a probléma nálunk kapott a legtöbb említést (50 százalék), Oroszországot is megelőzően (49 százalék).
Globális összehasonlításban a magyarok az átlagnál kevésbé tartanak a munkanélküliségtől, a bűnözéstől és erőszaktól, a terrorizmustól, illetve a migráció problémájától. A bevándorlás mindössze a lakosság 5 százalékát aggasztja minden másnál jobban, 4 százalékkal kevesebb embert, mint előző hónapban.
A felmérés világszerte 18 500 fő bevonásával készült. Magyarországon nagyjából 500, 16 és 74 év közötti személyt kérdeznek meg havonta a 10 éve rendszeresen megismételt What Worries the World kutatássorozatban.