A nemi alapú hátrányos megkülönböztetés korábban is komoly problémát jelentett a munkahelyeken, ami a koronavírus-járvány alatt bevezetett intézkedések miatt fokozódott – derült ki az Amnesty International kutatásából.
Egyre több nő kénytelen viselni annak a következményeit, hogy a kormány nem biztosítja számukra az emberi jogi kötelezettségek érvényesülését a magyar munkajogi szabályozásban – állapította meg az Amnesty International (AI), amely szerint a koronavírus-járvány csak felerősítette a nemek közötti egyenlőtlenséget a foglalkoztatás területén.
A civil szervezet úgy látja, hogy a munkaadók a munkajogi és az egyenlő bánásmódra vonatkozó szabályok kiskapuit használják ki.
Jelentésében – amelyhez negyven nővel és ennél is több szakértővel készítettek interjúkat és a kérdőívükre érkező válaszokat is elemezték – az AI azt írta:
ez különösen súlyosan érinti azokat a gyermeket váró nőket, akiknek a szerződését a munkaadójuk, miután értesült a helyzetükről, megszünteti.
Az AI kiemelte, hogy bár elvileg a Munka törvénykönyve védelmet biztosít, a munkaadók gyakran mindenféle bizonyíték nélkül, a munkavállaló helytelen magatartására vagy más megalapozatlan indokra hivatkozva megszüntetik annak a munkaviszonyát.
A szervezet szerint a munkavállalók kiszolgáltatottságát nagyban fokozza, hogy gyakran nincsenek tisztában azzal: a munkáltatójuk köteles őket ugyanabba vagy azzal megegyező munkakörbe visszavenni a szülési szabadság után. És mivel a munkaadók gyakran semmibe veszik ezt a kötelezettségüket, sokszor ez nem is történik meg. Sok munkaadó nem járul hozzá, hogy a szülési vagy szülői szabadságról visszatérve a munkavállaló részmunkaidőben dolgozzon, bár ez is kötelező lenne a jogszabályok alapján – olvasható a jelentésben.
Azt is megjegyezték, hogy a koronavírus-járvány nőket és férfiakat érintő következményei egyértelműen láthatóak a munkaerőpiacon, amely mindig is inkább a férfiaknak kedvezett Magyarországon. Az egyik legjobb példa, hogy a gyermekvállalással járó feladatok aránytalan mértékben terhelik a nőket, a járvány alatt bezárt óvodák és iskolák miatt pedig sok nőnek kellett feladnia a munkáját.
„A várandósság és az anyaság nem lehet stigma a XXI. században. A munkaadóknak nem szabad >>időzített bombaként<< tekinteniük a nőkre, hanem lehetővé kell tenniük számukra, hogy a gyermek mellett rugalmas és munkavállaló-barát környezetben dolgozhassanak. Ez mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak megéri hosszú távon” – mondta Tamás-Sáróy Krisztina, az Amnesty International Magyarországgal foglalkozó kutatója.