A volt miniszterelnök szerint Trianont nem kell és nem is lehet elfelejteni, de már nem az elveszett nemzetet kell siratni, hanem a meglévőt naggyá és sikeressé építeni.
Megvan a gyász ideje, és eljön az idő, amikor az életet folytatni kell. Itt az idő. Mert a fájdalomból, gyászból még nem épült sikeres nemzet. Csak értő cselekvésből
- ezzel kezdte hosszú Facebook-posztját Gyurcsány Ferenc DK elnök, aki pártja nevében írt "Trianonról, igazságról és tanulságról." Gyurcsány szerint 100 év elteltével is nehezen fogadja el Magyarország a trianoni döntést, ami nem egyesít, hanem megoszt.
Nincs egyetlen trianoni igazság sem, hiszen az mást jelent Romániának, Szlovákiának, Szerbiának és Magyarországnak, de még az egyes embereknek is az országokon belül. Miután a békeszerződés érvényes és hatályos, együtt kell élni Trianonnal, függetlenül attól, hogy annak igazságáról mit gondolunk.
Gyurcsány szerint 1920-ban átgázolt rajtunk a történelem, az ország gyenge volt ahhoz, hogy saját igazságát érvényesítse.
Nem azért, mert elárulták, mert tőrbe csalták, hanem mert sok évszázados eszméi és gyakorlata, megingott regionális és európai hatalmi helyzete a történelem vesztesévé tette.
A történelmi tényeket sokféleképpen lehet értelmezni, de a kérdés az, a mai Magyarország mit kezd Trianonnal, mit ért meg belőle, milyen következtetésre jut, hogy él vele együtt.
Nem kell elfelejteni Trianont. Nem is lehet. De a magyar politika fókusza nem lehet tovább a trianoni gyász, mert azon túl, hogy az nem vezet sehova, megbénít, cselekvésképtelenné tesz, felemészti a haza morális, politikai erejét. Élni kell. Továbbélni.
A volt miniszterelnök szerint erős és sikeres ország nem épül a múlt sérelmeinek felemlegetésén, az ország ereje nem négyzetkilométerekben mért területi nagyságából, hanem társadalmi, gazdasági sikereiből fakadhat, abból, hogy az embereknek nyugodt, reményteli életet biztosít, ahol az emberek értik egymást és vigyáznak egymásra és amely vonzó magyarok és nem magyarok számára is. Gyurcsány szerint az ország ma nem ilyen hely.
Ne az elveszettet sirassuk, hanem a meglévőt építsük naggyá, sikeressé, erőssé!
Szerinte azért kell közösen tenni, hogy egymásra találjunk a szomszédainkkal, Európa más népeivel. A történelmi sérelmek megoldására ma egy erős Európai Unió nyújtja a legnagyobb esélyt.
Azért tegyünk, hogy itthon a béke és a nyugalom legyen az úr, hogy jobban értsük a jelent és a jövőt, mint Trianont okozó elődeink
- zárta posztját Gyurcsány.