Itthon hvg.hu 2020. május. 29. 12:45

Csak az európai maszkok minőségéről beszél az operatív törzs

Pedig volt baj a kínai szállítmányokkal is, de akkor nem reagáltak a kérdésekre.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Meg kellett semmisíteni az Európai Bizottságtól (EB) kapott maszkok egy részét, mert olyan rossz minőségűek voltak – ezt kérdésére válaszolva Kiss Róbert rendőr alezredes erősítette meg az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóján. Az Origo szerint 54 ezer darabról van szó. A minőségi problémákról maga a Bizottság értersítette a tagországokat, a kiszállítás után.

Az EB összesen 10 millió maszkot szerzett be, amelyeket aztán szétosztottak a tagállamok között.

Silány minőségű maszkokról, védőeszközökről és lélegeztetőgépekről korábban is voltak információk, ezek azonban nem az Európai Bizottságtól érkeztek, hanem többnyire Kínából. A HVG több ízben is érdeklődött ezekről, de akkor az operatív törzs nem reagált a kérdésekre.

Az nem derült ki, hogy milyen forrásból származnak az EB-től kapott maszkok. A kínai árukkal azonban nemcsak nálunk, hanem másutt is akadtak gondok. Finnországban 2,3 millió, Hollandiában 600 ezer használhatatlan maszkot kellett visszahívni. Hasonló problémák adódtak a koronavírustesztekkel is: Spanyolországban 50 ezer, Csehországban 100 ezer hibás tesztet szűrtek ki.

Problémásnak bizonyultak kínai lélegeztetőgép-szállítmányok is: az ázsiai országból érkezett gépek nem alkalmasak koronavírusos betegek kezelésére, krónikus betegségek otthoni ellátására valók.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.