De szóba kerül Soros György is. Létrehozott egy bevetési egységet is.
Június 20-án érhet véget a különleges jogrend, azonban a kormány bebiztosította magát egy következő járványidőszakra is, egy parlamentnek beterjesztett törvényjavaslat értelmében ugyanis Orbán Viktor lényegében ismét különleges felhatalmazást kér. Orbán új felhatalmazása a TASZ szakmai igazgatója, Szabó Máté szerint teret ad az önkénynek, Gulyás Gergely miniszter szerint azonban szerény jogkörei maradnak a kabinetnek.
*
Orbán Viktor a szokásos pénteki rádióinterjújában a Kossuth rádió stúdiójában azzal kezdte, ma tíz éve tette le az első kétharmad után a parlamenti esküjét, összeszámolni is nehéz, hány kormányzati év van mögötte.
1990-ben nem sikerült olyan változásokat eszközölni, ami eredményeket ért volna el, ezért 2010-ben tudta, mást kell csinálnia, mint előtte. A miniszterelnök szerint a rendszerváltás utáni Magyarországon hosszú harc kezdődött az utódpárt képviselői és az antikommunisták között, „hol a jövő nyert, hol a múlt, ez így ment húsz évig.” De ő 2010-ben le szerette volna zárni a múltat, „a jövőnek nyerni kell”, ezért új Alaptörvényt alkottak. Nemzeti konzultáció is volt a kérdésről, ami szerinte „fantasztikus élmény volt”.
Arról is beszélt, egy válság után vette át a kormányzást. Nem a két szép szemükért választották meg őket 2010-ben, hanem a válság utáni állapotok miatt. (Megjegyezte, 2002-ben azért veszítettek, mert minden rendben volt, nem volt válság.) Hosszan beszélt arról, mit csináltak az MSZP–SZDSZ-kormányok 2002 és 2010 között, illetve arról, hogy hálát ad Schmitt Pálnak és Matolcsy Györgynek, előbbinek az alkotmányozás, utóbbinak az új gazdasági szemlélet miatt.
Volt egy magasabb rendű célom is. Megmondom őszintén, falusi ember vagyok, de úgy neveltek világ életemben, hogy egy nagy nemzet gyereke vagyok, így gondoltuk Felcsúton is, Alcsúton is, hiába voltak itt a ruszkik. Ha kormányzok, azt szeretném, hogy minden magyar azt érezze, nagy nemzet vagyunk – mondta.
Ha visszanéz, soha nem elégedett, de összességében arra megyünk szerinte, amerre szeretnénk, minden magyar jobban érzi magát a bőrében.
Most is válságot kell kezelni, amit a koronavírus okoz. Orbán most is az egyik legjobb döntésnek nevezte azt, hogy a járvány idején bevezették a különleges jogrendet, ami „súlyos és komoly helyzet”, rendeletekkel lehetett kormányozni – így gyorsan lehetett cselekedni. „Magyarország sikeresebben védekezett, mint a nyugatiak” – mondta. Ennek a jogrendnek azonban vége, az első csatát a vírussal szemben megnyertük a kormányfő szerint. Ha különleges jogrend nem is lesz, egészségügyi válsághelyzetet lehet hirdetni, ha itt a járvány második hulláma.
Orbán arra utasította az operatív törzset, hogy bevetési egységet hozzanak létre, ha a jövőben valahol felüti a vírus a fejét – akár egy idősotthonban –, akkor ott megjelenhet ez az egység és intézkedhet.
Arra a kérdésre, hogy az egészségügyi válsághelyzet mennyiben jelent újabb teljhatalmat, Orbán szerint az ellenzők fejében zavar van, tévednek. Maradnak ugyan fenn jogosítványok, megmarad az operatív törzs, maradnak a kórházparancsnokok is, illetve az országos tiszti főorvos megerősített jogköröket kap – de csak ennyiben változik az életünk a nyáron Orbán szerint, amíg csak készültség van.
A kormányfő szerint a sikeres védekezés az összefogásnak, a kiváló szakembereknek, a fegyelmezettségnek és az időben meghozott intézkedéseknek volt köszönhető. Megemlítette, az emberek azért fogadták meg és tartották be az intézkedéseket, mert a Nemzeti konzultációk során korábban elmondhatták a véleményüket, ezért most újabb Nemzeti konzultációt hirdet.
A kérdéseket a tervek szerint pénteken véglegesíti Orbán, majd postázzák is. A kérdések a koronavírusról, a gazdaság újraindításáról és Soros Györgyről szólnak majd, aki Orbán szerint egy újabb terv keretében örökkötvényt vezetne be a válság enyhítésére – jelentette.
Azért most, mert a kormányfő szerint egy nyugodtabb időszak jön, arra kért mindenkit, töltse ki és küldje vissza az íveket. „Zajlik az élet Magyarországon” – mondta, majd rögtön utána a Deák téri késelésről szólt, kifejezve a részvétét és megemlítve azt, hogy csütörtökön tüntetést is tartottak a szélsőjobboldali Mi Hazánk kezdeményezésére.
A miniszterelnök beszélt az EU-s Marshall-tervről is, ugyanis 750 milliárd eurót szán Brüsszel a gazdaság helyreállítására. Orbán szerint ezt minden országnak vissza kell fizetnie, ezért higgadtan kell dönteni erről. Ő első ránézésre berzenkedik ettől, de még nem határozta el magát végérvényesen a kérdésben.
Fantasztikus 2021-es évünk lehet – mondta, utalva arra, hogy benyújtották az új költségvetést. Van valamennyi bizonytalanság, de „ezért művészet a politika”. De szerinte a költségvetés megalapozott, ha végigcsinálják, nemcsak jó, fantasztikus évünk lehet – ismételte meg.