Emlékmű épül a hajóbaleset helyszínén.
A résztvevők egy perces néma csenddel, koreai szokás szerint, lehajtott fejjel tisztelegtek a baleset áldozatai előtt.
A főpolgármester arról beszélt: 33 embertársunk, a szerencsétlenül járt koreai turistacsoport tagjai azért jöttek Magyarországra, hogy megnézze a fővárosunkat, és otthon elmeséljék, mit láttak. Külön kiemelte a legfiatalabb, 6 éves áldozatot.
„Ezek azok a pillanatok, amikor tehetetlennek érezzük magunkat az összeomló világban” – mondta. A Hableány-tragédiában az a legfájdalmasabb szerinte, hogy emberi vétség okozta, amit a bírósági ítélet sem teheti jóvá. „Tennünk kell azonban azért, hogy ne fordulhasson elő ilyen baleset ismét” – jelentette ki, hozzátéve: a főváros felülvizsgálja a hajóforgalomra vonatkozó szabályokat.
Karácsony köszönetet mondott a mentés résztvevőinek a helytállásukért.
Csoe Kju-szik, Dél-Korea nagykövete köszönetet mondott a magyaroknak, akik részvétüket és együttérzésüket fejezték ki az áldozatok családjának, magánszemélyek is virágot vittek a helyszínre, és leveleket írtak a hozzátartozóknak.
Szijjártó Péter külügyminiszter örömét fejezte ki, hogy a járványhelyzet már lehetővé tette a megemlékezést. Minden nemzet története tele van tragédiákkal, a magyaroké is. A Hableány balesete azonban mindkét nép közös tragédiája – mondta a miniszter. Felidézte a közös gyászt, illetve a mentési munkálatok részleteit. Köszönetet mondott a magyar, osztrák, koreai és szerb szakembereknek, akik részt vettek benne.
Szijjártó sürgette, hogy az eljárások „indokolatlan elhúzása” nélkül kerüljön sor a büntetések kiszabására. Hozzátette: a tragédia megerősítette a magyar és koreai emberek barátságát.
A tragédia helyszínén emlékmű épül, amelynek tervei már elkészültek, a Margit híd pesti hídfőjénél állítják majd fel.
A résztvevők koszorúkat helyeztek el a mólón, ahol a megemlékezést tartották.