Élet+Stílus hvg.hu 2020. május. 25. 17:34

Koreai sámánista performansszal emlékeznek a Hableány áldozataira

A magyarországi bemutató a járványhelyzet miatt elmarad, de online bárki figyelemmel kísérheti az előadást.

Koreai sámánista performansszal emlékeznek a Hableány áldozataira
Koreai sámánista gyászszertartás színpadi verzióját mutatja be a Hableány áldozatainak emlékére a budapesti Koreai Kulturális Központ május 29-én, pénteken este 9 óra 5 perctől. Az egy évvel ezelőtti hajóbalesettel perce pontosan egyidőben kezdődő előadást online közvetítik az intézet Facebook-oldalán.
A dél-koreai Jindo Nemzeti Gugak Központ Ssitgimgut című előadása egy sámánista gyászszertartás színpadi feldolgozása. A darab magyarországi bemutatója a 2019 májusában történt hajóbaleset áldozataira emlékező eseménysorozat része lett volna, amely azonban a járványügyi korlátozások miatt elmarad. Helyette a társulat néhány héttel ezelőtt, zárt kapuk mögött megtartott előadásának felvételét adja közre a budapesti kulturális központ május 29-én, pénteken, magyar idő szerint este 9 óra 5 perctől. A koreai gyászszertartást bemutató darabbal az egy évvel ezelőtti Hableány hajóbaleset koreai és magyar áldozataira emlékeznek.
A jindo ssitgimgut (ejtsd: dzsindo sikkimgut, jelentése: jin-szigeti tisztító gyászszertartás) Dél-Korea dél-nyugati partvidékén jellemző sámánista rituálé. A szertartás lényege, hogy megszabadítsa az elhunytat a rossz emlékektől, mély sérelmektől és a haragtól, ezzel is segítve a lélek zökkenőmentes átlépését a túlvilágra.
A dél-koreai Jindo Nemzeti Gugak Központ Ssitgimgut című előadása színpadra átdolgozva mutatja be a szertartást. A Jindo Nemzeti Gugak Központot 2004-ben alapították, Jin-szigetén. Küldetése, hogy feltárja és megőrizze a hagyományos koreai zene és tánc gazdag örökségét.
A pénteki online bemutató mellett a kulturális intézet közösségi oldalán meghallgatható Jung Marie, koreai jeongga énekes Stabat Mater feldolgozása is, amelyben a hagyományos keleti dallamot ötvözi a gregorián kántálással. A Hableány emlékkoncert-sorozatba meghívott művész budapesti fellépése szintén elmarad, így az előadás a kijárási korlátozás idején Házhoz szállítjuk a koreai kultúrát! címmel indított online előadások között lesz elérhető a Koreai Kulturális Központ Facebook-oldalán.

Koreai sámánista gyászszertartás színpadi verzióját mutatja be a Hableány áldozatainak emlékére a budapesti Koreai Kulturális Központ május 29-én, pénteken este 9 óra 5 perctől. Az egy évvel ezelőtti hajóbalesettel percre pontosan egy időben kezdődő előadást online közvetítik az intézet Facebook-oldalán.

A dél-koreai Jindo Nemzeti Gugak Központ Ssitgimgut című előadása egy sámánista gyászszertartás színpadi feldolgozása. A darab magyarországi bemutatója a 2019 májusában történt hajóbaleset áldozataira emlékező eseménysorozat része lett volna, amely a járványügyi korlátozások miatt elmarad.

Helyette a társulat néhány héttel ezelőtt, zárt kapuk mögött megtartott előadásának felvételét adja közre a budapesti kulturális központ május 29-én este.

A jindo ssitgimgut (ejtsd: dzsindo sikkimgut, jelentése: jin-szigeti tisztító gyászszertartás) Dél-Korea dél-nyugati partvidékén jellemző sámánista rituálé. A szertartás lényege, hogy megszabadítsa az elhunytat a rossz emlékektől, mély sérelmektől és a haragtól, ezzel is segítve a lélek zökkenőmentes átlépését a túlvilágra.

A pénteki online bemutató mellett a kulturális intézet közösségi oldalán meghallgatható Jung Marie, koreai jeongga énekes Stabat Mater-feldolgozása is, amelyben a hagyományos keleti dallamot ötvözi a gregorián kántálással. A Hableány emlékkoncert-sorozatba meghívott művész budapesti fellépése szintén elmarad, így az előadás a kijárási korlátozás idején az online előadások között lesz elérhető a Koreai Kulturális Központ Facebook-oldalán.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.