Itthon hvg.hu 2020. május. 12. 10:05

Dunaharaszti háziorvos életét mentette meg a Szent László Kórház innovatív terápiája

A betegségéről nyilatkozó orvos annak dacára került kritikus állapotba, hogy sem az életkora, sem alapbetegségei miatt nem számított veszélyeztetettnek.

Mindenki tartsa be a higiénés szabályokat és az előírt óvintézkedéseket, mert a kór nem válogat – ezt kéri Gyergyai Gábor dunaharaszti házi- és iskolaorvos, aki a Magyar Nemzet szerint az első, a koronavírusból tocilizumab-kezeléssel gyógyult magyar beteg.

Gyergyai a lapnak azt elmesélte, hogy március 20-án még rendelt, másnap azonban belázasodott, hasmenés és általános rossz közérzet jelentkezett nála. Mivel – tudomása szerint – korábban nem találkozott koronavírusos beteggel, nem gondolt rá, hogy Covid-19-ben szenved. De tünetei nem enyhültek, ezért hétfőn felkereste a Semmelweis Egyetem sürgősségi osztályát, ahol kiderült, koronavírusos.

Hatósági házi karantént rendeltek el számára, négy napig az otthonában volt, ám nehézlégzése támadt, ezért végül mentő szállította a Dél-pesti Centrumkórház Szent László telephelyére. Állapota hamarosan válságosra fordult, így át kellett őt helyezni az intenzív osztályra, ahol tizenhárom napig altatásban volt, és géppel lélegeztették. Amikor jobban lett, átkerült a kórház utókezelő részlegére, ahol gyógytornászok foglalkoztak vele, majd két hete otthonába bocsátották. Elmondása szerint legalább két hónap, mire korábbi fizikai állapotának "80 százalékát el tudja érni". Az orvos a lap szerint annak dacára került kritikus állapotba, hogy sem az életkora, sem az alapbetegségei nem indokolták ezt.

Az eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy mind a vérplazmával kezelt, mind az innovatív gyógyszeres terápiában részesített betegeinknél jelentősen megrövidül a lélegeztetési periódus

 – nyilatkozta a hvg.hu-nak Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója. A tocilizumab-kezelés mellett a vérplazma-kezelést is a Dél-pesti Centrumkórházban alkalmazták először az országban.

Az innovatív terápiákról szólva korábban Kásler Miklós miniszter is nyilatkozott arról, hogy két, súlyos állapotban lévő orvos is részesült tocilizumabterápiában.

Öt nap után lekerült a lélegeztetőgépről az első plazmaterápiával kezelt beteg

Optimista a vérplazma-terápia hatásosságával kapcsolatban a koronavírus betegek esetében Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója. A kórházban elsőként itt alkalmazták Magyarországon ezt a kezelést. A főigazgató szerint a lélegeztetőgépre szoruló betegeknél jelentősen le lehet így rövidíteni a lélegeztetés idejét, de önmagában nem mindenkinél elegendő. Ahhoz, hogy a terápiát többeken alkalmazzák, több donor kellene, de kevesen alkalmasak.

Hirdetés