Itthon hvg.hu/MTI 2020. május. 11. 19:32

Karácsony: Kovács Zoltán elismerte, hogy politikai alapon hoznak döntést Budapest újranyitásáról

A főpolgármester szerint különös, hogy Kovács Zoltán éppen akkor firtatja a városvezető felelősségét a fővárosi idősotthonok magas fertőzésszáma miatt, amikor a vidéki, olykor kormányzati fenntartású intézményekben is elkezdett terjedni a vírus.

Azért terjed a koronavírus-járvány leginkább a fővárosi idősotthonokban, mert Karácsony Gergely főpolgármester későn intézkedett, írta Kovács Zoltán hétfőn a Facebookon. A nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár hozzátette, hogy a főváros fenntartásában lévő idősotthonok haláleseteinek számának csökkenése a budapesti élet újraindításának feltétele.

A főpolgármester szintén a közösségi oldalon reagált Kovács szavaira.

"Kovács államtitkár ugyanis ma lényegében elismerte, hogy a kormány politikai alapon, és nem szakmai érvek alapján hoz döntést Budapest újranyitásáról. Értem én, hogy velem kell harcot vívni, ez is része ezek szerint a járványügyi katonai akciónak. De ennek alávetni közel 2 millió ember életének tervezhetőségét, kiszámíthatóságát, az példátlan felelőtlenség"

– írta Karácsony, aki hozzátette, hogy miközben a vírus európai áldozatainak közel fele idősotthonokból került ki, a "magyar az egyetlen kormány a világon, amely az idősotthonok lakói helyett az idősotthonok fenntartóiról beszél".

A főpolgármester szerint különös, hogy éppen hétfőn írta ezt az államtitkár, amikor kiderült, hogy vidéken nő a fertőzések száma.

Több helyen felütötte a járvány a fejét a vidéki idősotthonokban, sajnos több kormányzati fenntartású otthonban is volt áldozata a vírusnak. Akkor most visszacsinálják a vidéki lazításokat? Ugye nem?"

– fogalmazott.

Karácsony idézte Nyitrai Imre, az Orbán-kormány szociális ügyekért felelős volt helyettes államtitkárának a Válasz Online-on megjelent mondatait, amelyek szerint "a magas ápolási szükségletű ellátottak 'ingáztak' az egészségügyi és a szociális intézmények között. Ez önmagában óriási fertőzéshordozási veszély – különösen addig, amíg kötelezővé nem tették a negatív koronavírusteszteket a kórházból idősek otthonába kerülés/visszakerülés feltételeként. Az intézkedés előtt – egyesek szerint azóta is – százával kerültek ki kórházakból, kezelésekről olyan lakók, ellátottak, akik 'behozták' a falak közé a vírust.”

A főpolgármester szerint ezt a helyzetet vagy előidézte, vagy nagyban hozzájárult hozzá, hogy a fővárosi kormányhivatal márciusban még megtiltotta és „felesleges költségnek” nevezte a kórházból kikerülő betegek koronavírustesztelését.

Budapest újranyitása nem lehet politikai, csakis szakmai kérdés, nem szólhat a kormány-ellenzék viszonyról, csakis a budapestiek életéről és biztonságáról"

– zárta posztját.

Karácsony Gergely még múlt hét csütörtökön kérte, hogy a kormány adja ki a Budapestre vonatkozó járványügyi adatokat, a kérés még nem futott be az operatív törzshöz.

Miután vasárnap az operatív törzs sajtótájékoztatóján kiderült, hogy Karácsony megkeresése három nap alatt sem jutott el hozzájuk, a főpolgármester hétfőn közölte, hogy Müller Cecília országos tiszti főorvosnak és az operatív törzsnek is elküldte a kormánynak már feltett kérdéseit.

A főpolgármester a levelet a közösségi oldalán nyilvánosságra is hozta és arról is beszámolt, hogy egy új adatigényléssel is kénytelen Müller Cecíliához fordulni, ugyanis egy általa, valamint Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter által jegyzett levél szerint a koronavírus-fertőzéssel kezelt betegeket közúton Budapestre kell szállítani, vagyis az ország egész területéről két fővárosi intézmény folytatja a COVID-19 betegségben szenvedők kezelését.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.