A koronavírus-járvány csütörtöki fejleményeiről tájékoztat az operatív törzs. Csökken az új fertőzöttek száma, ötvenen vannak lélegeztetőgépen. A határon átléphetnek a Magyarországra érkező mezőgazdasági munkások.
Bizakodásra ad okot, hogy már több napja csökken a koronavírus-fertőzöttek száma – mondta el az operatív törzs sajtótájékoztatóján Müller Cecília. A napi adatokat ismertetve az országos tisztifőorvos kiemelte, hogy az aktív fertőzöttek száma 1966, összesen 986 ember van kórházban, ötvenen pedig lélegeztetőgépen. Az arányok nem változtak, még mindig a fővárosban és Pest megyében van a legtöbb fertőzött. Jelenleg két gyermek van kórházban, az állapotuk kielégítő, nincsenek lélegeztetőgépen.
A strandokkal kapcsolatban Müller Cecília hosszan tájékoztatott. Vidéki nyitásukkal kapcsolatban azt javasolják, hogy:
16 négyzetméter jusson minden strandolóra.
Csak a külső medencéket lehet használni, a belsőket nem, de a tiszti főorvos minden strandlátogatót arra kért, hogy most csak úszásra és napozásra, esetleg sportra használják a fürdőket és a természetes vizeket, pancsolásra és játékra ne. Az öltözőkre, a zuhanyzókra és a kiszolgáló helyszínekre külön kell figyelni, mert ezek általában zárt helyek, de ettől még lehet őket használni. A belépéshez használt karórákat minden használat után fertőtleníteni kell.
A fürdőzőktől emellett kérik a személyes higiénia betartását. Betegen tehát senki nem menjen fürdőbe. Korlátozottan lehet igénybe venni az élménymedencéket, ezeknek egyelőre nem javasolják a beüzemelését.
Kiss Róbert rendőr alezredes az agrárágazattal kezdi: egy új rendelet szerint a szomszédos országokból beléphetnek a mezőgazdasági munkások Magyarországra, méghozzá a záhonyi és a nagylaki határátkelőn. Ehhez azonban a munkáltatónak 48 órával korábban értesítenie kell a hatóságokat, és valamennyi dolgozónak egészségügyi vizsgálaton kell átesnie. A dolgozó ezután 14 napra munkahelyi karanténba kerül, aminek lényege, hogy
a munkáltatónak kell biztosítania a szállítást, az étkezést és koronavírus-fertőzés gyanúja esetén egy órán belül értesítenie kell a hatóságokat.
Megkezdték a munkát a kórházparancsnokok a 200 főnél nagyobb idősotthonokban is, ők a készletgazdálkodás rendjét és a járványügyi szabályok betartását felügyelik.
Már 10 956 ember van hatósági házi karanténban, 1545 esetben sértették meg a szabályokat. A rendőrök nemcsak Budapesten, de vidéken is ügyelnek arra, hogy az emberek betartsák a szabályokat.
Kezdődnek az újságírói kérdések: a Lokál arra kíváncsi, milyen atipikus tünetei lehetnek a koronavírus-fertőzötteknek. Müller Cecília válaszában a fáradtságra, gyengeségre, enyhe torokkaparásra, száraz köhécselésre utalt, ami minden korosztályban előfordulhat.
Az Origo a kapcsolattartás szabályairól érdeklődött, az operatív törzs szerint alapos indoknak számít, hogy az elvált szülő találkozzon különélő gyermekével.
A konditermekről is szó esik: Müller Cecília szerint ezekben is ügyelni kell arra, hogy ne legyen túlzsúfolt a terem, a zuhanyzókat pedig ne egy időben használják a sportolók, és tartsák meg a távolságot. A sporteszközöket használat után fertőtleníteni kell vírusölő szerrel. A piacok esetében a tiszti főorvos mindenkit együttműködésre, a távolság betartására kér, megfontolandó a maszk használata, és jó, ha van nálunk fertőtlenítő kendő.
A Népszava egy orvos esetéről kérdezett, aki az időseknek fenntartott idősáv miatt nem jutott be a gyógyszertárba és rosszul lett, mentőt kellett hozzá hívni. Müller Cecília mindenkitől rugalmasságot és szakmaiságot kért, a sürgős eseteket ugyanúgy el kell látni, a betegeken segíteni kell.
Az RTL Klub a tesztelési protokoll esetleges változásáról kérdezett, Müller erre azt válaszolta, hogy nem változott az eljárásrend. A vizsgálatokat minden esetben orvosok kérik, így annyit végeznek a laboratóriumok, amennyit az orvosok kérnek. A tiszti főorvos szerint valóban ingadozik a napi laboratóriumi vizsgálatok száma: 1600 és 5400 között alakul, az elmúlt éjszaka például rengeteg volt. Egy igazolt eset környezetében általában 30 vizsgálatot végeznek, ami háromszor annyi, mint az európai átlag – tette hozzá.
A hvg.hu kérdéseire ezúttal nem került sor. Ezekre szerettünk volna választ kapni a sajtótájékoztatón:
- Van-e szankciója annak, ha egy egészségügyi szolgáltató – bármilyen okból – PCR teszt nélkül is végez a május 4-től érvényes utasításban PCR-kötelesként előírt beavatkozásokat?
- Mentesülhet-e a PCR-teszt kötelezettsége alól az a szolgáltató, aki a legmagasabb fokú védőfelszerelésben el tudja végezni a vizsgálatot?
- Mi alapján vették ki a fogorvosi ellátásokat a PCR-köteles ellátások közül, miközben a fül-orr gége vizsgálathoz, de még egy egyszerű hasi ultrahanghoz továbbra is szükséges az előszűrés? Miért kockázatosabbak az utóbbiak? A többi, magas kockázatúnak ítélt beavatkozás feltételéül szabott PCR-teszteknél is tervezik-e, hogy a fogászathoz hasonlóan csak a gyanús esetektől kérnek majd ilyet?
- Miért oldják fel automatikusan a hatósági karantént 14 nap elteltével, amikor akár 3-4 hétig is el tud húzódni a betegség, és ebben időszakban továbbra is fertőzhetnek az emberek. Miért nem negatív teszt a feltétele a zárlat feloldásának?
- A koronavirus.gov.hu-n közölt tesztszámban benne vannak-e az OMSZ által használt gyorstesztek eredményei is?
- Miért ilyen, a fertőzést már csak egy késői fázisában kimutató gyorsteszttel teszteli az akut eseteket az OMSZ?
- Mi alapján választották az OMSZ-nél használt két kínai gyorstesztet? Ellenőrizték-e a forgalomba állításuk előtt bármilyen módon a megbízhatóságukat? Ellenőrizte-e őket hatósági laboratóriumban? Ellenőrizték-e a termékek CE-tanúsítványának hitelességét?
- Nem vonják-e vissza ezeket a gyorsteszteket az általános használattól, miután az SE kutatásából, illetve más országok hatóságainak vizsgálatából mindkettőről kiderült, hogy 30-50 százalékos megbízhatósággal – rengeteg álnegatív eredménnyel – működnek?