Domány András
Szerzőnk Domány András

Hajas Barnabás lett az Igazságügyi Minisztérium új államtitkára. Hat évvel ezelőtt alaptalan vádaskodás miatt kellett lemondania Trócsányi László akkori miniszter kabinetfőnöki tisztségéről.

Hajas Barnabás neve 2014 őszén vált ismertté, amikor a Magyar Nemzet „A TASZ irányítja a hivatalt” címmel megtámadta Székely László ombudsmant, amiért hivatala a józsefvárosi tűcsere-programról szóló jelentését és a nyilvánosságra hozás időpontját állítólag egyeztette a Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezettel. Kocsis Máté akkori józsefvárosi polgármester, a Fidesz mostani parlamenti frakcióvezetője azt mondta, hogy "befészkelte magát a droglobbi az ombudsmani hivatalba".

Mint kiderült, a szivárogtató Hajas Barnabás, az igazságügyi miniszter kabinetfőnöke volt, aki korábban az Alapvető Jogok Biztosi Hivatalában dolgozott, és valahogyan még hozzáfért az ottani belső levelezéshez. Ő juttatta el az újsághoz a leveleket, amelyekről később Székely László bizonyította, hogy nem támasztják alá a vádat. (Székelyt az országgyűlés igazságügyi bizottsága is meghallgatta, és nem állapított meg szabálytalanságot.) Hajas Barnabás 2014. szeptember 30-án lemondott kabinetfőnöki tisztségéről, a tárcavezető pedig még aznap elfogadta ezt, és közölte: "az illetékes hatóságok vizsgálatának eredményétől függően hozza meg a további döntését", de hamarosan kiderült: ott maradt a minisztériumban, sőt később főosztályvezetővé is kinevezték, és továbbra is professzor volt a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen.

Legutóbb akkor írt róla a hvg.hu, amikor 2018. június 1-től „a közigazgatási bíráskodás fejlesztésével kapcsolatos feladatok koordinálására, továbbá a kapcsolódó jogszabályok előkészítésével összefüggő feladatok irányítására és összehangolására” miniszteri biztossá nevezték ki, addigi fizetésén felül helyettes államtitkári díjazással és külön titkársággal. A miniszteri utasítás nem tartalmazott határidőt, és visszavonásáról nem található semmi a jogtárban. Tehát lehetséges, hogy a megbízás és a díjazás azután is érvényben maradt, hogy a kormány elállt az önálló közigazgatási bíróságok létrehozásától, sőt azokat az Alaptörvényből is törölték.

Igaz, a közigazgatási bíráskodás „fejlesztésével” kapcsolatban továbbra is van feladat.

Frissítés: cikkünk eredeti verziójában tévesen következtettünk arra, hogy Hajas Barnabás esetleg mostanáig megtartotta és államtitkárként is megtarthatja miniszteri biztosi tisztségét. A kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 221. § (2) bekezdése szerint ugyanis "A miniszteri biztos e megbízatása visszavonással vagy az őt kinevező miniszter hatáskörgyakorlása megszűnésével is megszűnik."

Vagyis 2019. július 12-vel, Varga Judit miniszteri kinevezésével a Trócsányi László által kinevezett biztosok megbízatása megbízatása megszűnt.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.