Itthon T. R. 2020. április. 22. 13:02

Nyolcezer lélegeztetőgéppel számol Orbán, eddig 700 érkezett Kínából

A koronavírus-járvány elején azt mondta a miniszterelnök: 2560 gép van hazánkban, ehhez szereznek be folyamatosan Kínából.

Amikor majd a nagy terhelés alatt leszünk, akkor azért 7500-8000 intenzív kórházi ágy és lélegeztetőkészülék is kellhet.

Ezt mondta Orbán Viktor április 10-én a Kossuth rádióban. Akkor hozzátette, békeidőben Magyarországon nagyjából kétezer darab van. Ennél pontosabb számot még március végén mondott a kormányfő, akkor 2560-at említett.

„A legrosszabb esetre készülve legyen 8 ezer működő lélegeztetőkészülékünk, és legyen több mint 30 ezer ágyunk” – ezt már legutóbbi rádiónyilatkozatában mondta a miniszterelnök, amikor pedig Ajkán járt, akkor a lélegeztetőgép-helyzettel kapcsolatban úgy fogalmazott, a járvány május 3-i tetőzésére „az 5 ezres lélegeztetőkészülék-szám meglesz”.

Ezzel kapcsolatban két MSZP-s képviselő, Mesterházy Attila és Szakács László írásbeli parlamenti kérdést tettek fel, azt, hogy:

Hány lélegeztetőgép érkezett Kínából?

A kérdést Kásler Miklós miniszternek címezték, Rétvári Bence államtitkár válaszolt:

április 20-ig összesen 538 lélegeztetőgép érkezett.

Erről Szijjártó Péter is beszélt hétfőn, napirend előtti parlamenti felszólalásában. Az operatív törzs szerdán ehhez hozzátette, érkezett további 164 darab, tehát

összesen 702.

A Qubit a minap az egyik cikkében azt írta, normál napi üzletmenetet feltételezve egy transzport lélegeztetőgép nagyságrendileg 2-3 millió forintba kerül, egy alap invazív lélegeztetőgép 4 millió, a magas kategóriás készülék 5-6 millió forinttól érhető el, míg egy minden funkcióval és opcióval felszerelt csúcskategóriás készülék, amely a páciens lélegeztetőgépről történő automatikus leszoktatására is alkalmas, elérheti a 9-10 millió forintos nagyságrendet is.

Vagyis: 10-15 milliárd forintból beszerezhető volna a kormányzati tervek megvalósításához szükséges mennyiség.

Azonban a kormányzati szereplők folyamatosan arról beszélnek, a mostani körülmények között a szabadpiaci állapotok inkább a szabadrabláshoz vannak közelebb.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.