Ellentmondó nyilatkozatokat tett a miniszterelnök arról, mi is várható május 3-ára: a járvány tetőzése vagy az ellátórendszer felkészítése. Nem mindegy: másnap kezdődik az érettségi. Délelőtt az országos tiszti főorvos tartotta magát a május 3-hoz, két órával később viszont Kósa Lajos már azzal hárított, a kormánynak nem dolgozik jósda, hogy pontosan tudja a tetőzést. A május 3-i csúcsot több szakértő is kétkedéssel fogadta.
Én azt mondom, hogy május 3-ára, mire a szakemberek azt mondják, hogy a csúcs fölfut, addigra szerintem az ötezres lélegeztetőgép-szám meglesz
– ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Imre Kórházban tett látogatásakor vasárnap. Hétfőn viszont a Mária Rádiónak adott interjút, ahol szintén szóba hozta május 3-at, de már egészen más kontextusban. Az MTI a miniszterelnöktől azt idézte, nincs garancia arra, hogy sikerül ellenőrzés alatt tartani a járványt, ezért a legrosszabbra készülnek.
ami nem más, mint az a helyzet, amikor nem sikerül a járvány terjedését kontroll alatt tartani, és elszabadul.
Fel kell mérni, hogy ennek esetén nagyságrendileg mennyi beteg lesz, közülük hánynak kell majd kórházi ágyat, intenzív ellátást, lélegeztetőgépet biztosítani. "Kell készíteni egy haditervet, hogy mindezt hogyan érjük el. Most ebben a munkában élem a mindennapjaimat" – mondta. Arra számít,
május 3-ára az ország eléri azt a felkészültségi szintet, amikor kijelenthető: van annyi orvos, ápoló, kórházi ágy és lélegeztetőkészülék, hogy a vírus elszabadulásának esetén is minden koronavírusos beteget fogadni tudnak a kórházakban.
Ez alapján a nyilatkozat alapján tehát Orbán Viktor nem a járvány tetőzését várja májusra, hanem addigra készülhet fel az egészségügyi ellátórendszer a betegekre. A május 3-i tetőzés sokakat mellbe vágott, pár nappal korábban ugyanis a kormány bejelentette,
május 4-én kezdődik az érettségi.
Noha Müller Cecília országos tiszti főorvos a hétfő sajtótájékoztatón (11 óra körül) Orbán vasárnapi szavaihoz tartva magát azt mondta, matematikai modellezésen alapuló becslés szerint május 3-ára "fut csúcsra a járvány", ami azt jelenti, hogy a megbetegedések száma a továbbiakban nem nő, hanem "egyfajta plató keletkezik", vagyis több napig ugyanannyi megbetegedésszámot regisztrálnak. Azt nem tudta megjósolni, hogy ez a "plató" meddig tarthat.
Ehhez képest meglepő volt, hogy a Parlamentben napirend előtt (13 óra körül) felszólaló Kósa Lajos fideszes politikus egy ellenzéki képviselő megjegyzésére reagálva azt mondta,
ennek a kormánynak nem dolgozik jósda, ezért aztán ahogy a világon senki, mi sem tudjuk, mikor tetőzik a járvány, erre csak becslés van.
Orbán Viktor nyilatkozatainak egyértelművé tétele miatt megkerestük sajtófőnökét, Havasi Bertalant, amint válaszol, a cikket frissítjük.
Nagyon korai a május 3.
Hétfő délelőtt több, modellszámítást készítő bioinformatikussal is beszéltünk, de egyikük sem tudta megmondani, hogyan jöhetett ki az Orbán által vasárnap bemondott május 3-a.
Nepusz Tamás a jelenlegi fertőzési ráta csökkenése alapján – azt alapul véve, hogy a ráta a jelenlegihez hasonló ütemben csökken még legalább három hétig – azt számolta, május 11-én tetőzhet a járvány, ő is egy elhúzódó időszakra számít. Május 3-at csak úgy tudta volna kihozni, ha sokkal jobban csökkenő rátával számol.
Ahhoz viszont, hogy május 3-ra mind az ötezer lélegeztetőgépre szükség legyen, valami óriási – jelen pillanatban előre nem látható – katasztrófának kellene történnie, a lélegeztetőgépre kerülő betegek számának minden második napon duplázódnia kellene. A járvány jelenlegi ütemét nézve azonban úgy tűnik, május elején nem lesz szükség a most felszabadított 35 ezer ágyra és az 5-8 ezer lélegeztetőgépre.
A Mária Rádióban Orbán Viktor arról is beszélt, ha az ország eléri a "teljes önvédelmi képességet", lépésről lépésre visszatérhet az élet a normális kerékvágásba. Orbán szavaiból arra lehet következtetni, hogy a kormány patikamérlegen fogja kimérni, mennyi lazítást engedhet meg az ország magának, amitől még nem robban be újra a járvány. A veszély ugyanis fennáll: szakértők számítása szerint a járvány akkor halhat el magától, ha a lakosság 60-70 százaléka immunissá válna, ami a következő 1-2 hónap alatt biztos nem alakul ki, arra pedig nem lehet egyértelműen számítani, hogy a nyár miatt alábbhagy a járvány.