Szijjártó Péter ismét "seregszemlét" tartott, Kósa Lajos nem erősítette meg a május 3-i járványcsúcsot. Szabó Tímea első felszólalását széttapsolták, a második végén durván rászólt Kövér László.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter napirend előtti felszólalásával kezdődött a Parlament hétfői ülése. A tárcavezető köszönetet mondott az egészségügyi dolgozóknak, majd beszámolt az eszközbeszerzésekről. Elmondta, az elmúlt héten 21 repülővel és 3 kamionnal szállítottak egészségügyi védőfelszereléseket. Tételesen:
- 22,5 millió egészségügyi maszk érkezett, ezek döntő többsége sebészi maszk, 1,8 millió ad magasabb védelmet. Eddig összesen csaknem 73 millió maszk érkezett az országba, további 75 millióra leszerződtek.
- 220 lélegeztetőgép érkezett, ezzel együtt 538 új import gép van.
- 50 ezer teszt is befutott, ezzel több, mint 402 ezerre nőtt az importtesztek száma.
- 10,6 millió szemüveget, sapkát, védőruhát sikerült beszerezni.
- Kínából 4 ezer ember kezelésére elég gyógyszer érkezett,
A miniszteri felszólalásra röviden reagálhattak a frakciók. Arató Gergely DK-s politikus azzal kezdett, hogy Szijjártó "termelési beszámolóiban gyönyörködhetnek", de a valóban fontos kérdésekről nem tudnak. Megkérdezte, ha valóban május 3-ra várják a járvány tetőzését (mint ahogy ezt Orbán Viktor miniszterelnök elárulta egy hétvégi kórházlátogatáson), miért kezdik 4-én az érettségit.
Felhozta azt is, hogy miközben Kásler Miklós arról beszél, kevés a fertőzés és a haláleset, miért veszítünk el minden 10. beteget.
Ha valóban jók az adatok, mint állítják, miért van szükség arra, hogy embertelen módon kidobjanak embereket a kórházból?
Amíg erről nem beszélnek, nincs hitele a kormány döntéseinek – mondta Arató.
Szabó Tímea párbeszédes politikus azzal kezdte, hogy "Orbán Viktor egy hónapja nem meri idedugni a képét", nem mer beszámolni arról, mi folyik az országban. Ő is felhozta, hogy Magyarországon a világon a legmagasabb a halálozási ráta (mire a Fidesz soraiból zúgolódtak), majd számonkérte, ha megvan a védőfelszerelés, miért halnak meg ennyien.
Hova mennek a maszkok?
Amikor ott tartott, hogy Erdélybe, Horvátországba küldtek maszkot, a kormányoldal vastapsolni kezdett, nem is hagyták abba Szabó felszólalásának végéig.
A viharos tetszésnyilvánítással nem tudtam mit kezdeni
– mondta Kövér László házelnök, de nem adott több időt Szabónak. "Szégyellje magát, elszabotálta a felszólalásomat" – szólt vissza Szabó.
Az LMP-s Keresztes László Lóránt szerint Szijjártó mellett helye lenne a Parlamentben más minisztereknek is, és ugyan fontos az eszközbeszerzés, de a jelek szerint a hazai elosztással nincs minden rendben, még kormánypárti polgármester is panaszkodik arról, hogy nem jutnak maszkhoz.
A KDNP-s Hollik István köszönetet mondott az eszközbeszerzésekért.
A fideszes Kósa Lajos reagált Arató Gergely felszólalására: azt mondta, a kormánynak nem dolgozik jósda,
ezért aztán ahogy a világon senki, mi sem tudjuk, mikor tetőzik a járvány, csak becslés van.
Azon megdöbbent, hogy Szabó Tímea számonkéri, hogy 77 millió maszkból miért adunk néhány ezret határon túlra.
Megdöbbentő ez az érzéketlenség, önnek semmit sem jelent a testvéri, baráti, humanitárius segítség.
Majd annyiban egészítette ki Szijjártót, hogy ezekért az eszközökért meg is kell küzdeni.
A jobbikos Lukács László György a felhatalmazási törvényre utalt vissza: lám, ülésezik a Parlament, ennyi erővel a kormány rendelkezéseiről is nyugodtan dönthettek volna. Számonkérte, hogy miért foglalták le a XII. kerületbe érkezett maszkokat (erről Pokorni Zoltán polgármester beszélt a HVG360-nak), szerinte a szociális és rendvédelmi dolgozóknak is szükségük lenne maszkokra. Lukács szerint többet kéne tesztelni,
most sötétben sétálunk, nem tudjuk, hányan betegek, ez hamis biztonságot ad.
Az MSZP elnök-frakcióvezetője, Tóth Bertalan szerint is arról kellene már beszélni, hogy hány maszkot osztottak ki – múlt héten járt több szocialista politikus annál a raktárnál, ahol több millió darabot tárolnak.
A gyors kör után kezdődtek a normál napirend előtti felszólalások, amit Szabó Tímea kezdett. Diktatúratörvényezett, azt mondta, "Orbán emberek halálát, súlyos szenvedését arra használja, hogy még többet lopjon, kisemmizze az önkormányzatokat", később Kásler Miklóst hentesezte azért, mert végstádiumos rákos betegeket, amputált betegeket is hazaküldtek a kórházakból az ágyak felszabadítása miatt.
Kövér László az utolsó másodpercekre elvette tőle a szót, és figyelmeztette,
mondanivalóját nem súlyosbítja az a kocsmai hangnem, amit használ.
Szerinte Szabó modortalansága túlment minden határon. Dömötör Csaba államtitkár válaszolt a felszólalásra, ő Karácsony Gergely főpolgármester felelősségéről beszélt, azt mondta, a Pesti úti idősotthon lakói és dolgozói közül 223 ember fertőződött meg, 23-an elhunytak. Ez egy gócpont - mondta Dömötör, aki arra is kíváncsi, Szabó mikor kéri számon Karácsonyt ilyen stílusban a "megszorítások" miatt.
Gyurcsány Ferenc DK-elnök is felszólalt, aki azt mondta,
az elmúlt hetek döntései alapján úgy látja, a kormány nem bátor, hanem vak és felelőtlen.
Nem látott még olyan szakértői elemzést, ami alátámasztja a 36 ezer kórházi ágy felszabadítását, nem érti, mi van ennek a hátterében. Idézte a makói önkormányzat fideszes frakcióvezetőjét, aki Gyurcsány szerint arról írt, a bent fekvő betegek többségét a családok csak ott "parkoltatják". Gyurcsány szerint ez nem igaz, illetve ha a miniszter szerint csak azokat küldik haza, akiknek nincs szüksége kórházi ellátásra, akkor ez milyen egészségügyi és kórházmenedzsment?
Nem tudja, mi lesz a hazaküldött emberekkel, ahogy azt sem érti, miért kell május 4-én megtartani az érettségit, ha Orbán szerint előző nap tetőzik a járvány.
A Szentírásban nincs lefektetve, hogy az érettségit meg kell tartani május elején
– mondta, és azt ajánlotta, a kormány beszéljen a diákok, tanárok képviselőivel, hogy a legjobb megoldást kiválaszthassák.
Dömötör Csaba államtitkár minderre azt mondta, a kormány idejében érzékelte a járvány súlyosságát és megfelelő döntéseket hozott, az ellenzék pánikot kelt. Ráadásul, ha Gyurcsányon múlt volna, fizetős lenne az ellátás,
minden betegnek, még a koronavírusosnak is a zsebébe kellene nyúlnia.
Egy másik felszólalásra válaszolva Rétvári Bence államtitkár a kórházi ágyak felszabadítása melletti érvként felhozta azt is, bizonyára senki sem szeretné, ha olyan kórházban maradna egy hozzátartozó, ahol az egyik szinten vagy osztályon koronavírusos beteget ápolnak. Azt visszautasította, hogy arányaiban itt lenne a legtöbb áldozata a koronavírusnak – igaz, ő nem úgy számolt, ahogy ellenzéki képviselők, vagyis nem a betegekhez, hanem a teljes népességhez viszonyította.
Jakab Péter Jobbik-elnök arról beszélt, a kormány tétlenkedése miatt az egész ország a létbizonytalanság határán él. Más országokban a lehető leggyorsabban megalkották a gazdasági mentőcsomagokat, itthon is ilyenre lenne szükség.
Ha nem védik meg a munkahelyeket, tragédiát idéznek elő. A nyomortól nem akarják megvédeni az országot?
Jakab szerint nem történelmi bejelentésekre, hanem tettekre és erős szociális hálóra van szükség. Emelni kell az álláskeresési járadékot, a családi pótlékot – legalább a járvány idejére –, számlafizetési moratóriumra is szükség van.
A kormány nevében Szijjártó Péter miniszter válaszolt, azt mondta, továbbra is a munkahelyek megvédésére akarnak koncentrálni, nem a segélyezésre. Nem érti, az ellenzék miért nem azt követeli, tartsák meg a jelenlegi munkahelyeket és hozzanak létre újat is.