Itthon hvg.hu 2020. április. 06. 10:05

A NER-rel fizettetné ki a koronavírus elleni harc árát Botka László

Szeged polgármestere szerint a NER-közeli vállalatoknak és a nemzeti tőkésosztálynak is nagyobb szerepet kellene vállalnia a koronavírus-járvány elleni harcban.

Nemzeti Szolidaritási Programot hirdetett Botka László. Szeged polgármestere a Facebook-oldalán tette közzé javaslatait arra vonatkozóan, hogy miként lehetne megelőzni, hogy a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk ne vezessenek a társadalom összeomlásához.

Botka László szerint kormányzati beavatkozásra van szükség a leginkább rászorultak megsegítése érdekében. A polgármester a jelenleginél nagyobb léptékű intézkedéseket sürget.

"Az elmúlt tíz évben gazdasági rendszerváltás történt Magyarországon. A nemzeti együttműködés rendszerének kiválasztottjai százmilliárdos vagyonokra tettek szert az állami megbízásokból, az uniós támogatásokból. Néhányan emberi ésszel nehezen felfogható vagyonokat gyűjtöttek alig egy évtized alatt. Eljött az ideje, hogy a legtehetősebb magyarok végre visszaadják, amit a közösből kaptak".

Botka jó döntésnek tartja, hogy a kormány különadót ró ki a bankokra és a multikra, ugyanakkor véleménye szerint itt nem lehet megállni, további intézkedésekre van szükség, ezek többsége pedig szerepelt a polgármester által korábban meghirdetett programban.

Botka álláspontja szerint jobban hozzá kellene járulniuk a járvány okozta károk enyhítéséhez azoknak a vállalatoknak, amelyek az elmúlt évtizedben hatalmas nyereséget értek el közbeszerzésekből.

A polgármester szorgalmazza, hogy azon cégek, amelyek 2010 óta több mint 5 milliárd forint értékben nyertek el közbeszerzést, hozzájárulásként fizessék be a szolidaritási alapba ennek a pénznek az 1 százalékát, aki több mint 10 milliárdot nyert, az a 2 százalékát, akik pedig 100 milliárd forintnál többet kaptak, azok 3 százalékot adjanak be az alapba.

Botka szerint ez közel 500 milliárd forint plusz forrást jelenthet a védekezéshez, a hozzájárulás ugyanakkor nem érinti azokat a kis- és középvállalkozásokat, akik a járvány miatt most nehéz helyzetbe kerültek.

A program egyik pontja szerint minden magyar állampolgárnak (minden munkavállalónak, álláskeresőnek, nyugdíjasnak és gyermeknek) alanyi jogon annyi támogatást kell adni, amennyi ahhoz szükséges, hogy válság ideje alatt a havi jövedelme elérje a nettó 110 ezer forintot.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.