Itthon hvg.hu 2020. április. 01. 20:11

Tizenhárom EU-ország kéri a magyar felhatalmazási törvény vizsgálatát

Washington és Brüsszel szerint is túlzó az időbeli korlát nélküli jogkorlátozás.

Tizenhárom európai uniós tagország kormánya közös nyilatkozatban kérte az Európai Bizottságot arra, hogy vizsgálja meg azokat a rendkívüli lépéseket, amelyeket az országok hoznak a koronavírus elleni küzdelem jegyében. „Ebben a példa nélküli helyzetben elfogadható, hogy a tagállamok rendkívüli intézkedéseket hozzanak a válság ellen és polgáraik védelmében. Ugyanakkor mély aggodalommal tölt el minket az, hogy egyes rendkívüli intézkedések a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok megsértésének kockázatát hordozzák” - áll a közös nyilatkozatban, amelyet a német, a belga, a dán, a finn, a francia, a görög, az ír, az olasz, a luxemburgi, a holland, a spanyol, a portugál és a svéd kormány írt alá.

Felhívják a figyelmet arra, hogy a rendkívüli intézkedéseket a szigorúan a védekezéshez szükséges dolgokra kell korlátozni, arányosnak és ideiglenesnek kell lenniük, ezenkívül elvárják a rendszeres ellenőrzést és azt, hogy feleljenek meg a nemzetközi jogi kötelezettségeknek. Azt is hozzáteszik, hogy az intézkedések „nem korlátozhatják a szólás- és a sajtószabadságot”.

Brüsszeltől ennek jegyében azt várják el, hogy vizsgálja felül ezeket az intézkedéseket, azok alkalmazását, és ha szükségesnek ítéli, a tagországok EU-ért felelős minisztereinek tanácsát is szólítsa fel erre.

A közlemény ugyan nem említi név szerint Magyarországot, vagy annak kormányát, az utalás mégis egyértelmű. A Parlament fideszes kétharmada által hétfőn elfogadott, a kormányt a veszélyhelyzet meghosszabbítására, ezzel rendeleti kormányzásra időbeli korlát nélkül felhatalmazó törvény miatt az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is közleményben fejezte ki nemtetszését, a brüsszeli testület pedig azt közölte: vizsgálja a jogszabályt.

A washingtoni külügyminisztérium szóvivője is bírálta szerdán a felhatalmazási törvényt, az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége pedig a fenti nyilatkozathoz hasonló, a demokratikus normák tiszteletben tartására, az arányosságra és az elszámoltathatóságra hívta fel (név említése nélkül) a kormányt.

Magyarország ellen jelenleg is zajlik eljárás a Tanácsban a jogállami normák megsértése miatt, míg a Fidesz tagságát több mint egy éve felfüggesztette az ezzel kapcsolatos problémák miatt (is) az Európai Néppárt. A pártcsalád elnöke, Donald Tusk szerdán azt közölte: ha vége a járványnak, elszámolnak a Fidesszel.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?