Itthon hvg.hu 2020. március. 13. 06:00

Védőfelszerelés nélkül ápoltak egy koronavírusos beteget a János kórházban, a dolgozók aggódnak

Az érintettről csak utólag derült ki, hogy fertőzött. Az őt kezelő orvosokat azóta sem tesztelték le.

A 444.hu-nak sikerült utolérnie azokat a kórházi dolgozókat, akik kapcsolatba kerültek egy korábban koronavírusosnak bizonyult beteggel, és akiről később kiderült: tényleg fertőzött. Az illetőt a János Kórházban kezelték.

Az operatív törzs csütörtöki sajtótájékoztatóján az illetékesek nem válaszoltak arra a kérdésre, hogy a kórház dolgozói megfelelő védőfelszerelést kaptak-e, illetve hogy tesztelték-e őket, ám a dolgozók a portálnak azt mondták:

A beteggel kapcsolatba került ápolók és orvosok nem kaptak megfelelő védőfelszerelést, azóta egyiküket sem tesztelték, és továbbra is beosztják őket munkavégzésre, vagyis folyamatosan kapcsolatban vannak más betegekkel is.

“A kórházi osztályon ma [csütörtökön] fél napig úgy folyt a betegfelvétel, hogy már tudni lehetett, hogy egy ott ápolt személy koronavírusos volt” – mondták még a dolgozók a lapnak.

A kórház dolgozói a 444-nek arról számoltak be, hogy a napok óta lázas beteg szombat este jelentkezett a kormány által működtetett zöld számon. Mentőt küldtek érte, és bevitték a Szent László kórház koronacentrumába, ahol hosszabb időt töltött egy váróban iráni betegekkel. A protokoll alapján később azonban arra jutottak, hogy valószínűleg nem koronavírusos, mert nem járt külföldön, és nem volt kapcsolatban gyaníthatóan vírusos személyekkel. Tesztet nem végeztek el rajta, és még az éjszaka a lakhelye szerint területileg illetékes János Kórházba küldték.

Az Index egy kórházi forrása azt állította, hogy a Szent Lászlóban a beteget

rosszul kérdezték ki, ugyanis nem derült ki róla, hogy járt külföldön, pedig igazából az olasz határ mellett volt síelni.

A pácienst ezért úgy kezelték, mint aki nem járt külföldön.

A Jánosban kedden aztán megállapították, hogy a betegnek tüdőgyulladása is van. Ekkor a 444 szerint a Szent László Kórház elküldött egy tesztet a Jánosba, az Index viszont úgy tudja, hogy már a Jánosban is volt egy teszt. A betegről csütörtökre derült ki, hogy koronavírussal fertőzött, így visszavitték a Szent Lászlóba.

Csakhogy a beteget szombat éjszakától csütörtök reggelig megfelelő maszkok és védőruházat nélkül a János dolgozói.

A pácienst más betegekkel viszont nem zárták össze, mert külön szobában volt. Egyébként úgy tudni, hogy a Jánosban rendelkezésre állnak az ilyen helyzethez szükséges védőfelszerelések, de az Index szerint nem korlátlan mennyiségben, ezért automatikusan nem hozzáférhetőek bárki számára. A 444 szerint a kórházi dolgozókat

nem tesztelték, az igényüket a kórház vezetői azzal hárították el, hogy nem valószínű, hogy 15 percig vagy ennél tovább voltak a közelében, és ezért nem kaphat az intézmény további teszteket.

Állítólag az is elhangzott, hogy aki tünetmentes, az nem fertőz, habár a tudománynak erre egyelőre nincs egyértelmű bizonyítéka, sőt, bizonyos kutatások szerint a tünetmentes betegek is képesek terjeszteni a kórt. Ugyanakkor a csütörtök délutáni műszakot vivő kórházi dolgozókat este nem engedték haza, az épületben kellett maradniuk. Miközben többi, a beteggel szintén kapcsolatba lépett dolgozót viszont rendes beosztás szerint továbbra is várják dolgozni, van akit már péntek reggelre, van akit csak szombatra.

A lap kereste a kórházat és a vírussal kapcsolatos tájékoztatásban illetékes belügyminisztériumi csoportot, de egyelőre nem kaptak választ.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.