Jelentősen rontja a családon belüli erőszak áldozatainak helyzetét a törvénymódosítás, mely a bíróságokra bízza a kapcsolattartás vitáinak rendezését.
A kapcsolattartás szabályain változtató törvénymódosítás még inkább kiszolgáltatottá fogja tenni a családon belüli erőszakot elszenvedő anyákat és gyerekeiket az őket bántalmazó apáknak – írta állásfoglalásában a PATENT Egyesület.
Szerdán a hvg.hu is írt róla, hogy március elsejétől a bíróságokhoz kell fordulni, ha valakinek a volt párja nem engedi el közös gyermeküket a láthatásra. Szakemberek szerint ez gyorsíthatja az eljárást, és visszatartó erő is lehet.
A nőjogi egyesület azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy éppen a családon belüli erőszakot elszenvedett nők és gyerekek azok, akik leginkább érintettek a kapcsolattartások kikényszerítésében. Állásfoglalásuk szerint a lelki/testi/szóbeli/szexuális erőszakot közvetve vagy közvetlenül átélt gyerekek azok, akik nem szívesen, örömmel és jókedvűen mennek a különélő szülőjükkel való kapcsolattartásra, és az őket gondozó szülők azok, akikkel szemben különböző hatósági intézkedéseket kell foganatosítani a kapcsolattartás kikényszerítésére.
Eddig is nyögték az akár több millió forintra rúgó bírságokat, a szülői felügyelet gyakorlása megváltoztatásának állandó fenyegetettségét, a büntetőjogi felelősségre vonást a kapcsolattartás akadályozása miatt, március 1. után már attól is lehet rettegni, hogy végrehajtó, gyámhatósági ügyintéző és rendőr fogja kitépni a sikítva tiltakozó gyereket az anyja karjaiból – tették hozzá.
Az egyesület szerint az új törvény nemhogy nem segíti, de kifejezetten tovább rontja a kényszerláthatás áldozatainak helyzetét. Teszi ezt úgy, hogy kicsit több, mint 5 éve ígérgeti a kormány, hogy megalkotja a kényszer-kapcsolattartásra vonatkozó önálló protokollt – a területen dolgozó nőszervezetek bevonásával, melyre eddig nem került sor – írták.