Újabb konzultációs témakörrel rukkolt elő Kovács Zoltán államtitkár.
Készül az újabb migrációs hullámra a kormány, a jelek szerint a menekülteknek sem fizetne kártérítést. Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár a Facebook oldalán közzétett videóban azt mondta, "kártérítési biznisz" nem csak a börtönkörülmények miatt indult, két bangladesi férfinek is 10 millió forintos kártérítést kellett fizetnie az államnak. Őket a Magyar Helsinki Bizottság képviselte, amelyet Kovács "külföldről pénzelt szervezetként" említett, úgy állítva be őket, hogy nem csak ösztönzik a bevándorlást, de üzletet is csinálnak belőle.
Az említett ügyben a strasbourgi bíróság kimondta, a magyar állam megsértette a két férfi jogait, mert
nem vizsgálták kellő mélységben, mi történhet a panaszosokkal, ha kiutasítják őket. A szerbiai kiutasításuk után még az a veszély is fennállt volna, hogy onnan Görögországba küldik vissza őket, és így tovább, a láncvisszaküldés miatt kínzás és embertelen bánásmód fenyegette őket.
A kormány rendre hasonlóképpen jár el: miután Szerbiát biztonságos országnak tekintik, ezért erre hivatkozva lényegében automatikusan elutasítják a menedékkérelmeket. Ráadásul most újra 100 ezer menekült van a balkáni útvonalon, így Kovács szerint "beláthatatlan lenne a vége az összegszerűségnek, amit kártérítésre ki kellene fizetni." A kormánynak van véleménye arról, hogy a migránsoknak járjon-e kártérítés, de az emberektől is várják a választ a Nemzeti Konzultáció keretében. Dömötör Csaba államtitkár szerdán mutatta be az első kérdéseket.