Az országos tiszti főorvos nem számít arra, hogy a Debrecenből érkezett minta pozitív lesz, de azt nem zárja ki, hogy előbb-utóbb valaki behurcolja Magyarországra a kórokozót.
Magyarországon továbbra sincs koronavírusos beteg, de a nap folyamán érkezett egy minta Debrecenből, amelyet vizsgálnak. Az eredmény hamarosan meglesz – közölte az országos tiszti főorvos budapesti sajtótájékoztatóján. A koronavírus-fertőzés gyanúja Müller Cecília elmondása szerint két ember esetében vetődött fel; az egyiküknél már kizárták a betegség lehetőségét, a másikuk mintája az, amelyet laboratóriumban ellenőriznek.
Az országos tiszti főorvos úgy fogalmazott, ez inkább „a biztonságra való törekvést” jelzi, nem számít arra, hogy a minta pozitív lesz.
A szakember elmondta azt is, hogy a kínai Hupej tartományban (itt található Vuhan városa) tartózkodó magyarok továbbra is egészségesek. Itthon felkészültek a fogadásukra, és valószínűleg a betegség lappangási idejére elkülönítik majd őket.
A péntek reggeli adatokat ismertetve az országos tiszti főorvos elmondta: addig 9834 embernél igazolták a vírust világszerte, Franciaországban hat, Németországban öt, Finnországban egy, Olaszországban két fertőzöttről tudnak.
Azt a kedvező helyzetet, hogy Magyarországon nincsen megbetegedés, igyekeznek fenntartani, ugyanakkor
kizárni sem lehet, hogy a vírust valaki behurcolja.
Ezért adták ki az egészségügyi és felsőoktatási intézményeknek szóló eljárásrendet, hogy segítsék őket a gyanús esetek kiszűrésében – magyarázta a tiszti főorvos.
Müller beszélt arról is, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön járványügyi vészhelyzetet hirdetett, és ajánlásokat fogalmazott meg Kína és más országok számára. Szerinte a WHO által ajánlott intézkedések zömét Magyarországon már bevezették, előállhatnak azonban olyan helyzetek, amik ezek felülvizsgálatát teszik szükségessé.
Kihirdette a globális egészségügyi vészhelyzetet a WHO
Összehangolt nemzetközi fellépésre van szükség.
Kérdésre válaszolva hangsúlyozta azt is, hogy a kórházakban van elegendő védőfelszelés és fertőtlenítőszer.
A szakember megerősítette, hogy a higiéniai szabályok betartásával sokat lehet tenni a megbetegedések megelőzéséért. A naponta többszöri szappanos kézmosás, kézfertőtlenítés, a zsebkendőhasználat utáni kézmosás és a szájmaszk használata egyébként is indokolt járványos időszakban.
Komolyan veszi a kormány az új koronavírusos járványt – erősítette meg Sölch Gellért, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára, aki azt is közölte, hogy megkezdte működését az operatív törzs a megelőzés és a különböző intézkedések összehangolására.
A védekezésre biztosított a költségkeret, az eddigi intézkedések nem igényeltek a meglévőnél több forrást
– tette hozzá.
A vírusnak nincs nemzetisége, mégis megbélyegez a maszk, ha kínai vagy
A X. kerületi kínai negyed amennyire csak lehet, felkészült a koronavírussal szembeni küzdelemre. Bár a betegség még nem jelent meg Magyarországon, a budapesti Mázsa tér környékén is megtették a szükséges óvintézkedéseket, a Pekingből érkezők pedig önkéntes karanténba vonulnak. A világjárvány a kínai kisebbségben egy érzelmileg is erősen terhelt kérdés lett.
Kis Zoltán, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) virológusa a diagnosztikáról tájékoztatott; kizárólag az NNK laboratóriumában diagnosztizálnak Magyarországon. Azt is elmondta, hogy az NNK nemzeti biztonsági laboratóriuma arra is felkészült, hogy részt tudjon venni az új koronavírus elleni vakcina kifejlesztésében.
A koronavírus-fertőzésről szóló összes hírünket megtalálja ezen a linken.