Még mindig kérdés, lesz-e új NAT, és az is, hogy eléggé nemzeti lesz-e.
Nemcsak a kormány által megtárgyalt és elfogadott Nemzeti alaptanterv létezik, hanem egy másik, az Emberi Erőforrások Minisztériumának Köznevelési Államtitkárságán készült tervezet is – írja az Index. Az utóbbit az államtitkárság szakmai fórumokon köröztette.
Kiakadt az új Nat tervezetén a Nemzeti Pedagógus Kar, nem támogatják a bevezetését
Jelenlegi formájában nem támogatja az új Nemzeti alaptanterv (Nat) bevezetését a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) - tudta meg a hvg.hu. Az még mindig talány, hogy miért nevezi a kormány újnak, ha egyszer nem az, és az is, hogy kevesebb mint nyolc hónappal a bevezetése előtt mikor ismerheti meg végre a nyilvánosság is a szöveget.
A NAT körüli vita decemberben erősödött fel, amikor Gulyás Gergely kabinetminiszter azt mondta, hogy nem lesz új NAT, csak módosítják a régit. Ettől kiakadt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, és Kásler Miklós Emmi-miniszter lemondását követelték, mire az Emmi egyrészt politikai támadást sejtett, másrészt közölte, hogy igenis lesz új NAT.
Az Index információja szerint ekkor derült ki a miniszter számára, hogy az Emmin belül született egy alternatív NAT-tervezet. A különutas munka azután indult el, hogy Csépe Valéria akadémikus csapata befejezte a saját NAT-tervét, amelyről Gulyás Gergely azonmód megállapította, hogy nem elég keresztény és nemzeti, ezért ebben a formában nem fog hatályba lépni.
Ez a – nem nyilvános – NAT állítólag modern alapelveket alkalmazott, és a tananyag csökkentésére, valamint az élményszerűbb oktatásra koncentrált. Ezt dolgozták át ismét már Csépe nélkül, és ezt fogadták el december 18-án.
A Köznevelési Államtitkárság verziója Maruzsa Zoltán államtitkár felügyelete alatt készült, és a 2012-es NAT és az új terv összeollózásával készült, és ebbe kerültek be a jobboldal szimbolikus ügyei, például több Wass Albert meg Herczeg Ferenc. A heti óraszám gyakorlatilag változatlan marad, egyetlen órával csökkenne. Ez a változat került ki egy szűk belső körbe.
A NAT körüli konfliktus mögött személyi ellentétek is meghúzódnak, Maruzsa Zoltán például nehezményezte, hogy Csépe Valéria az Emmitől függetlenül – Palkovics László innovációs miniszter felkérésére – készítette el tervezetét.
A Nemzeti Pedagóguskar a hozzájuk eljutott NAT-változatot elutasító közleményt adott ki, és annak bevezetését nem támogatja. Mint írják, a tervezet nem tartalmaz pedagógiai kultúraváltást, tananyagcsökkentést, az intézményi autonómiát sem segíti elő.