Nem hajlandó a Magyar Honvédség elárulni a részletes adatokat arról, hogy melyik állami vezetőt hova utaztatták a “nem kormánygép” repülőgépekkel, csak egy összesített listát adtak ki a hvg.hu-nak. A részletes költségekről ugyanígy titkolóznak, azt viszont megtudtuk, hogy a legolcsóbb út 1,2 millió forintba, míg a legdrágább 28,6 millióba került.
Bécs nincs messze Budapesttől, autóval könnyedén megközelíthető néhány óra alatt. A magyar állami vezetők közül valaki mégis inkább az egyik honvédségi “nem kormánygéppel” utazott az osztrák fővárosba. Azért írjuk, hogy “nem kormánygép”, mert a honvédség nem győzi hangsúlyozni, hogy a járműveik nem azt a célt szolgálják elsősorban, hogy védett személyeket szállítsanak rajta. Ehhez képest a "nem kormánygépekkel" állami vezetőket összesen 80 helyszínre utaztattak 2018 július 6. és 2019 október 18. között. Ez derül ki abból a válaszból, amit a Magyar Honvédség küldött a hvg.hu-nak.
A Magyar Honvédségtől azt kértük, küldjék meg, hogy a birtokukban lévő légi járművek közül a két Airbus A319 és a két Dassault Falcon 7X mikor és hova szállított állami vezetőket, kik voltak ezek a vezetők, hány fős volt a küldöttség, és mindez mennyibe került. Azt szerettük volna, ha az adatokat a jármű nevére, típusára, a célállomásra, az utazás dátumára, a szállított állami vezető(k) nevére, a küldöttség létszámára és az utazás költségére lebontva küldik meg. A Magyar Honvédség viszont ehelyett egy összesített listát küldött. Ebből az nem derül ki, hogy melyik útra ki utazott, kikkel és ez utazásonként mennyibe került.
Miután ezt megkaptuk, felhívtuk a figyelmüket arra, hogy utazásonként szeretnénk az adatokat, ám erre azt közölték, mivel már küldtünk a témában egy igénylést, és azt megválaszolták, így ezt az újabbat “nem áll módjukban” megválaszolni. Az ügyben a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordulunk.
Az összesített információk ettől függetlenül is tanulságosak. Azt legalábbis megtudtuk belőlük, hogy a repülőgépek egy-egy állami vezetővel a fedélzeten bejárták már a fél világot, és nem egyszer olyan városokba is elmentek, amelyek nincsenek túl messze a magyar határtól. Bécs mellett ilyen többek között Pozsony, vagy éppen Arad. Persze lehet, hogy nem a budapesti reptérről indult a gép, hanem máshonnan, és onnan ejtették útba Pozsonyt, de ezt nem tudjuk, mivel a honvédség nem árulta el a részleteket.
Azt elmondták viszont, hogy ki utazott az Airbus A319 és Dassault Falcon 7X típusú gépekkel az általunk kért állami vezetők, tehát a miniszterelnök, a miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, illetve a köztársasági elnök közül: Áder János államfő, Orbán Viktor miniszterelnök, Benkő Tibor honvédelmi miniszter, Pintér Sándor belügyminiszter, Szijjártó Péter külügyminiszter, illetve Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára. A célállomások között van többek között Abu-Dhabi, Moszkva, Luxemburg, Marosvásárhely, Párizs, Peking, Róma, Panamaváros, Sharm el Sheikh, Szentpétervár, Washington és Praia is, amely a Zöld-foki Köztársasághoz tartozik.
Térképen is mutatjuk, hogy az Airbus A319 és Dassault Falcon 7X típusú gépek hova utaztak egy vagy akár több állami vezetővel a fedélzeten.
A repülőgépek általános útjairól ma az Átlátszó közölt cikket. A lap a Kanári-szigeteket, Las Vegast, Dubajt, Máltát és Panamát emelte ki saját anyagában, mint érdekes úti célt. Az Átlátszó által említett Kanári-szigetekhez tartozó Fuerteventura nem szerepel a honvédség által a hvg.hu-nak kiadott listán, ahogy Las Vegas és Málta sem. Dubaj és Panamaváros viszont igen. Ennek több oka is lehet, például az, hogy oda nem szállítottak állami vezetőket, vagy éppen Semjén Zsoltot vitték ezekre a helyszínekre, aki miniszterelnök-helyettes, így a nekünk küldött listán nem szerepel. A Kormányinfón Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter azt közölte: Dubajban egy kiberegyüttműködésről szóló tárgyaláson vettek részt a honvédek, az Egyesült Államokban fegyverbeszerzésekről egyeztettek.
A listát innen tölthetik le.
A honvédség elküldte azt is, hogy mekkora volt a küldöttségek száma és a szállítások költsége. Mint írták, a létszám és a költség eltért, a létszám 2-120 fő, a költség pedig 1,2-28,6 millió forint között alakult. A legolcsóbb út tehát 1,2 millió forintba került, a legdrágább 28,6 millió forintba.