Itthon hvg.hu 2019. november. 19. 06:45

Népszava: Felhagy az ellenzék a radikális parlamenti akciókkal

A lap úgy tudja, hogy az ellenzék most a kormányképes erő képét akarja majd mutatni, ezért inkább kevesebb rendbontást terveznek.

Nem akarnak több üléstermi rendbontást az ellenzéki pártok a parlamentben, mert azt akarják sugallni a választók felé, hogy alkalmasak a kormányzásra – írja a Népszava, amely úgy tudja, a DK, az MSZP, a Párbeszéd, a Jobbik, az LMP, a Magyar Liberális Párt és a független képviselők részvételével rendszeresen tartanak egyeztetéseket az ellenzék politikai stratégiájának összehangolása érdekében, legutóbb pedig arra jutottak, hogy visszavesznek a radikális akciókból.

A lap információi szerint a legutóbbi ellenzéki egyeztetésen az országgyűlési törvény módosítása volt az egyik fő téma, amely szerint a politikusok az eddiginél sokkal súlyosabb büntetéseket kaphatnának az üléstermi akciók, "rendbontások" miatt. Ezzel kapcsolatban a tárgyaláson a Jobbik, a Párbeszéd, a Liberálisok, a DK és az MSZP is azon az állásponton volt, hogy "nem kellenek a radikális akciók" az ülésteremben, és kivonulni sem kell a törvényhozásból, mert ez már nem szolgálná a "kormányképes ellenzék" képét a választók felé. A jelen lévő független képviselők ugyanakkor sokkal radikálisabb lépéseket szorgalmaztak, mondván a Fidesz éppen azért reagál ilyen erőszakosan, mert tart a parlamenti akciók politikai következményeitől.

Az ellenzéki egyeztetéseken a lap szerint végül arra jutottak, hogy semmiképpen sem szabad "csak úgy" elfogadni a törvény új korlátozásait, de mivel ezek legkorábban februárban léphetnek hatályba, még gondolkodnak azon, miként reagálnak majd. A DK és a Jobbik emellett felvetette egy "alternatív parlament" felállítását.

A Népszava információi szerint a szocialisták egyébként kifejezetten optimisták, szerintük akár 60-70 egyéni mandátumot is megszerezhetnek 2022-ben az ellenzéki pártok, ha sikeresen tudnak együttműködni. 

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.