A Kossuth tér átépítéséért felelős Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatója szerint túl szűk volt a hely a szobornak a Vértanúk terén.
Tavaly decemberben írtunk arról, hogy elviszik Nagy Imre szobrát a Vértanúk teréről, akkor Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája csak annyit mondott:
Nem tudok megszólalni.
Akkor az emlékezők és tiltakozók gyertyákat gyújtottak a szobor hűlt helyén, Nagy Imrének pedig a Jászai Mari téren találtak új helyet. Az áthelyezés után hivatalos avatás nem volt, suttyomban leplezték le az alkotást.
A Nagy Imre-szobornak kifejezetten jót tett, hogy áthelyezték a szűk Vértanúk teréről a Jászai Mari térre – osztotta meg szubjektív véleményét a Népszavával Wachsler Tamás, a Kossuth tér átépítéséért felelős Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatója. Az alkotás szerinte „tágas, azt érvényesülni engedő térbe” került.
A Vértanúk terére új köztéri alkotás került, a Nemzeti Vértanúk emlékműve. Az avatáson Kövér László azt mondta többek között, hogy:
Az Istent, hazát és nemzetet tagadók 1919-ben burzsujoknak nevezték nagyapáitokat. 56 után retrográdnak nevezték apáitokat, 1990 után mucsainak neveztek valamennyiünket, akik hittünk a demokrácia erejében. Ma nacionalistának, populistának, Európa-ellenesnek, xenofóbnak, iszlamofóbnak, homofóbnak, és ki tudja még, mi mindennek neveznek bennünket csak azért, mert ragaszkodunk közösségeinkhez, kultúránkhoz, hagyományainkhoz. Ne legyenek kétségeiket, ha engeditek nekik, visszatérnek, és meg fogják bélyegezni gyermekeiteket, unokáitokat. A Lenin-fiúk utódai ma is itt állnak velünk szemben, és egyelőre csak a virtuális világban, de ott folytatják, ahol 100 éve a Szamuelyk abbahagyták.
Wachsler elégedett az új emlékművel. „A Nemzeti Vértanúk Emlékműve újraállításával évtizedes adósságot törlesztettünk.”
„Mind a Vértanúk tere, mind a Jászai Mari tér lényegesen kulturáltabb, nagyvonalúbb és rendezettebb – szebb –, mint a beruházás megkezdése előtt volt”. Összegzésként Wachsler közölte: „a beruházással mindenki jól járt.”