Itthon hvg.hu 2019. október. 15. 11:32

Gulyás Gergely nem kér bocsánatot, amiért „beteg kisgyereknek” nevezte Greta Thunberget

Gazdasági haszonszerzést, liberális és baloldali politikát említ a Gulyás miniszter nevében válaszoló államtitkár.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nemrég egy Kormányinfón az alábbi szavakat mondta Greta Thunberg klímaaktivistáról:

beteg kisgyerek, akit felhasználnak egyesek.

Gulyás szavait követően megkerestük a Nemzetközi Cseperedő Alapítványt. A Cseperedőnél a kommunikációs és szociális nehézségekkel küzdő, elsősorban autizmussal élő (az Asperger is az autizmus egy formája) gyermekeket, illetve környezetükben élőket támogatják, javítják életminőségüket. Ott azt mondták, hogy „sértő, és végtelen tudatlanságról árulkodik” mindez.

Szél Bernadett független parlamenti képviselő írásbeli kérdést nyújtott be, arra volt kíváncsi, bocsánatot kér-e Gulyás „a Greta Thunberget illető megjegyzései miatt, amivel minden autista embert vérig sértett”. A miniszter helyett államtitkára, Orbán Balázs válaszolt.

Orbán válaszában leírja, Thunberg egy svéd közéletben ismert házaspár gyermeke, könyv is készült a kislányról, egy kapcsolódó startup pedig részvényeket bocsátott ki, Thunberg tudta nélkül. „Nem ez volt az első és egyedüli eset, amikor tömegek gondolkodtak el azon, hogy a fiatal svéd lányra sokan pr-termékként tekintenek és kétes céljaik elérése érdekében felhasználják Őt.”

A gazdasági haszonszerzésen túlmenően szinte már tényszerű, hogy a liberális és baloldali politika a világméretű Greta-jelenséget politikai termékként használja fel, és a fiatal lányt klímabábuként rángatja a hatalmas tömegek előtt. Az persze a legkevésbé sem foglalkoztatja azt a közeget, hogy a fiatal lány hogyan tudja kezelni a világméretűre nőtt elvárásokat, a felé irányuló rajongást és gyűlöletet – áll a válaszban.

Orbán szerint képmutató és megdöbbentő, ahogy „a globális baloldal a zöldügyet, a klímavédelmet megpróbálja kisajátítani. Ez a liberális és baloldali zöldpolitika Janusarcúsága: kihasználni egy 16 éves fiatal lányt, politikai célok elérése érdekében. Kívül zöld, belül üres.”

A konzervatív zöldpolitikát említi emellett, szerinte a magyar kormány ahelyett, hogy „hangzatos látszatintézkedésekkel keresné a nemzetközi közösség figyelmét, inkább cselekszik”. Majd felsorolta, miket tett a magyar kormány, javítják a lakások energiahatékonyságát, csökkentik a szén-dioxid kibocsátását, növelik az erdőterületeket, stb.

De nem kérnek bocsánatot.

Meggyőződésem, hogy bocsánatot egyrészről pedig azoknak kellene kérniük, akik a 16 éves Greta Thunberget gazdasági és politikai haszonszerzésre használják fel, használják ki. Míg másrészről azoknak is bocsánatot kellene kérniük, akik – a politikai haszonszerzés reményében – kizárólag csak beszélnek a környezetvédelemről. A téma komolyságánál fogva pedig arra kérem Önt, hogy Miniszter Úr mondatait ne magyarázza félre, azoknak valótlan tartalmat ne tulajdonítson.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.