Itthon 2019. október. 13. 07:00

Mozgósítás, csalásgyanús esetek, magas részvétel, Borkai - ez történt az önkormányzati választás napján

Nyolcmillió 25 ezren szerepelnek a névjegyzékben, ennyien szavazhatnak ma településük polgármesterére és önkormányzati képviselőire. A tét nagy: vajon meg tudja-e tartani előnyét a Fidesz a nagyvárosokban, és legfőképpen Budapesten, ahol az utolsó mérések szerint fej-fej mellett áll Tarlós István és Karácsony Gergely. Kövesse velünk az önkormányzati választásokat percről percre.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Vasárnap este 7 órakor befejeződött az önkormányzati és nemzetiségi képviselők választása. A választópolgárok reggel 6 és este 7 óra között adhatták le szavazatukat. A 10 278 szavazókört este 7 órakor be kellett zárni. Abban az esetben, ha este 7 órakor még sorban álltak választópolgárok a szavazáshoz, a 19 órakor már sorban állók még szavazhatnak, a később érkezők azonban nem. 

A szavazás befejezését követően a szavazatszámláló bizottságok hozzálátnak a voksok szétválogatásához, összeszámlálásához. A szavazatszámláló bizottságoknak először több adminisztratív feladatot el kell végezniük, mielőtt az urnákat felbonthatnák: összecsomagolják az elrontott és fel nem használt szavazólapokat, és jegyzőkönyvben rögzítik a szavazáson megjelentek számát. Csak ezek után bonthatják fel az urnákat.

A szavazatszámláló bizottság a szavazatokat minden esetben legalább kétszer számlálja meg.

Az eredményeket itt követhetik velünk figyelemmel!

Egy órával az urnazárás előtt már van olyan szavazókör Hódmezővásárhelyen, ahol közel hetven százalékos a részvétel. Helyszíni tudósítónk szerint látszólag nyugodt a város, de az urnák zárása előtt mindkét oldal mozgósít. A részvétel meghaladhatja a tavaly februári időközi választásét.

„Nagyon fontos, hogy minél többen menjenek el szavazni” – üzente a közösségi oldalon Márki-Zay Péter két órával az urnák zárása előtt. Erre buzdítja a polgármester a vásárhelyieket, főként azért, mert úgy tapasztalta, hogy a kormányzó párt csapata mindent bevetett, kettesével járják az utcákat, hogy szavazásra buzdítsanak, Lázár János pedig telefonon hívja a helyieket, hogy menjenek el voksolni, mert veszélyben a haza.

Az eddigi adatok alapján jóval többen voksoltak ma, mint 2014-ben, az önkormányzati választásokon, a tavalyi parlamenti választásokon viszont öt órakor már hét százalékkal mentek el többen, mint most. Az urnák zárásáig nagy valószínűséggel annál is többen adják le a voksaikat, mint tavaly februárban, amikor Almási István halála miatt időközi választásokat kellett kiírni, és Márki-Zay Péter fölényesen legyűrte az utódnak kiszemelt Hegedűs Zoltánt.

A legtöbben azokban a választókörzetekben mentek el szavazni, ahol eddig a Fidesz befutó volt a legtöbb választáson, így például a külső városrészek szavazó köreiben, de Hódmezővásárhely kertvárosi kerületben is rengetegen voksoltak, amelyben a város korábbi alpolgármestere indult el képviselő jelöltként.

A Tiszta Vásárhelyért és az Összefogás egy kis csapata cirkált a városban, próbálták kiszúrni a jogsértéseket, de eddig nem tapasztaltak ilyet.

A Baranya megyei Mattyon egy szavazó nehezményezte, hogy feleségével, édesanyjával, valamint a delegált taggal együtt a szavazófülkébe nem mehetett be.

Nem engedték be egyszerre a négy embert, és miután az esetet jegyzőkönyvbe vették, a választó megnyugodott és elfogadta a bizottság döntését.

(NVI)

"Jó lenne, ha inkább az ellenzék nyerné meg a választást, de annyira fideszes a város, hogy nem fog menni" - mondta egy ellenzéki szavazó kollégánknak Győrben. Beszélt olyanokkal is, akik a botrány ellenére is teljes mellszélességgel Borkai mellett állnak, "ez csak szex" - érvelt egyikük, míg más sorolta az MSZP-s korrupciós ügyeket. Többektől is azt hallottuk, Borkai idején szépen fejlődött a város, kár lenne ezt veszni hagyni.

Győrben rekord magas a részvétel, van, aki a szavazóköri tapasztalat alapján úgy érzékelte, az időseket mozgósíthatták.

Hirdetés