A választás előtt két nappal aktivizálta magát a korábban leginkább kormánypárti kampányeszközként funkcionáló egykori Amygdala Közvéleménykutató Intézet – nagyon szeretnék tudni, a Borkai-ügy hogyan hat ki a Fidesz országos teljesítményére.
Elolvadt Tarlós István előnye, erről számoltak be a közvéleménykutatók csütörtökön, mozgósítani kellene a fideszes, elkényelmesedett szavazótábort. De mennyire fogja befolyásolni Tarlós és a kormánypárti településvezetők, jelöltek eredményét az egyre terebélyesedő Borkai-ügy? A kérdés sokakat foglalkoztat, magát a kormánypártot is. (Itt írtunk a billegő településekről, ahol bármi előfordulhat.)
Erre utal, hogy ismét mozgásba lendült a korábban Magyar Társadalomkutató Intézetté átnevezett Amygdala Közvéleménykutató Intézet, amely korábban közvélemény-kutatásnak álcázott mocskolódó kampányt folytatott, az ellenzéki jelöltekről terjesztett lejárató információkat kérdésnek álcázva.
A kutatóintézet most leginkább a Borkai-ügy hatásait igyekszik kideríteni. Legújabb kérdéssorában először a választási viselkedést kutatja (milyen gyakran választ, elmegy-e választani, milyen beállítódásúnak vallja magát), aztán rákérdez arra, mennyire látja a válaszadó, hogy jó irányba mennek a dolgok az országban, majd mi a véleménye Orbán Viktorról Karácsony Gergelyről, Puzsér Róbertről és Tarlós Istvánról.
Kire szavazna, teszi fel a következő kérdést, ha Karácsony és Tarlós között kell választani? Melyik pártra szavazna, ha most lennének az országgyűlési választások? Mennyire elégedett Tarlós Istvánnal? Szükség van-e változásra a főváros élén vagy sem? Azt mérik ezzel, hogy mennyire van a levegőben a váltás, az emberek hangulata mennyire változáspárti.
És persze a Borkai-ügy: Hallott-e a Borkai-ügyről, mi a véleménye, ez magánügy, maradhat a helyén vagy le kellene-e mondania a győri polgármesternek, és hogy a "KDNP-s" Borkai ügye befolyásolja-e a fővárosi főpolgármesteri döntésében? A KDNP-s kitétel kísérlet lehet Borkai eltávolítására a Fidesztől, ennyi tendenciózusság érezhető az egész kutatásban. Láthatóan a Fidesz célja valóban felmérni a lakosság hangulatát és szavazási hajlandóságát – és ennek fényében megtenni a szükséges lépéseket, hogy vasárnap a számukra megfelelő eredmény születhessen.