Itthon hvg.hu 2019. október. 08. 13:17

Emberi Jogok Európai Bírósága: Jogsértő kizárni az újságírókat a menekülttáborokból

Egy újságírót nem engedtek be a debreceni menekülttábor területére 2015-ben. Az Emberi Jogok Európai Bírósága újságírói alapvetéseket magyarázva mondta ki, ez jogsértő volt.

2015 óta egy dolog biztos a magyar menekültügyben, hogy újságíró nem teheti be lábát a tranzitzónába (és az egyre fogyatkozó számú) menekülttáborokba. A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) most kimondta, ez a gyakorlat jogsértő. Az ítéletről a TASZ számolt be, amely az Abcúg egykori újságíróját, Szurovecz Illést képviselte. Ő be akart jutni a debreceni nyílt menekülttáborba, de elutasították kérelmét arra hivatkozva, hogy a tudósítás eljuthat a menekültek országaiba, és ott hátrányt szenvedhetnek – igaz, az újságíró minden esetben engedélyt kért volna a fényképek közléséhez az érintettektől, és a személyes információk közléséhez is.

Debrecen, Menekülttábor
MTI / Czeglédi Zsolt

A bíróság a megindított perben azt állapította meg, hogy nincs hatásköre eljárni, így aztán az EJEB-hoz fordult az érintett. Ott megállapították, hogy az újságírói elzárás súlyos jogsértés, a közönségnek is kárt okoz, mert az újságíró nem tudja ellátni feladatát, leleplezni az esetleges jogsértéseket.

Az EJEB kimondta, hogy a magyar hatóságok az újságírói munka lényegébe avatkoztak be, amikor ellehetetlenítették, hogy Szurovecz maga végezhesse el a cikkéhez a kutatómunkát.

A magyar állam azzal védekezett, Szurovecz dolgozhatott volna jelentésekből, vagy interjúzhatott volna a táboron kívül emberekkel, de az EJEB azt az újságírói alapvetést tudta csak erre kifejteni, hogy az első kézből szerzett, az újságíró által ellenőrzött információ sokkal értékesebb a más forrásoktól, áttételesen megszerzett adatokhoz képest.

Tranzitzóna
Reviczky Zsolt

Üdvözöljük az EJEB döntését, különösen annak fényében, hogy a magyarországi állami szervek, köztük az ombudsman semmit sem tettek a jogsértéssel szemben. Az ítélet azért is fontos, mert újra kimondja, hogy az újságíróknak nem csak a véleményszabadsághoz, de az információgyűjtéshez is joguk van, és az újságíró szabadságához tartozik a tudósítás eszközeinek a megválasztása is. Hangsúlyozta az EJEB, hogy az újságíró teljes kitiltása a menekülttáborokból nem igazolható – mondta Dojcsák Dalma, a TASZ politikai szabadságjogi projektvezetője.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról