Itthon hvg.hu 2019. október. 08. 06:01

Egy felmérés szerint gondok vannak a bírói függetlenséggel Magyarországon

Először végeztek ilyen felmérést egy európai jogi szervezet keretein belül, rögtön a legrosszabbak közé kerültünk.

Az idén vettek részt először a magyar bírák a Bírói Tanácsok Európai Hálózata (ENCJ) felmérésén, amely az európai bírói függetlenséget ért kihívásokat, problémákat méri fel évente, és rögtön a legproblémásabb országok köré kerültünk, írja az Index. A felmérés önkéntes és anonim volt, 429 bíró és 300 ügyvéd vett benne részt magyar oldalról.

A magyar bírák a bíróságok függetlenségét egy 10-es skálán 7-esre értékelték, amely a 25 ország közül az ötödik legalacsonyabb érték. Leginkább régóta bíráskodó bírák látják úgy, a bírói függetlenség állapota sokat romlott (a válaszadók 15 százaléka mondta ezt), a fiatalabb, kezdő bírák szerint sokat javult (kevesebb, mint 2 százalék).

A bírák zöme nem érzékelt nyomásgyakorlást, viszont a válaszadók 12 százaléka tapasztalt olyat az elmúlt két évben, hogy úgy osztottak ki ügyeket a bevett szabályokkal ellentétben, hogy az befolyásolja az ügy kimenetelét, és ez magas értéknek számít. A legtöbb nyomás a politika felől érkezik. De a bírói igazgatás, azaz a Handó Tünde-féle Országos Bírói Hivatal (OBH) és egyéb vezetők esetében a bírók 14 százaléka úgy érezte, nem tartják tiszteletben a bírói függetlenséget. A kormánnyal kapcsolatosan ez az érték 40 százalék, és ugyanekkora az arány a média, közösségi média esetében is.

Túry Gergely

A függetlenséget a média befolyásolja még, illetve a más bírói fórumok által kidolgozott iránymutatások, valamint a közösségi média. Az iránymutatások követésének kényszere a válaszadó bírók 20 százalékánál hozott a szakmai meggyőződéssel ellentétes ítéletet.

49 százalék érezte úgy, hogy a szakmai előmenetelnél a jelentkezők képességein és tapasztalatán kívül más is szerepet játszott az elmúlt két évben, 53 százalék szerint a Kúriára meghirdetett álláspályázatok elnyerésében a törvényes szempontokon kívül más is szerepet játszhat. A bér kérdése 40, a nyugdíjkorhatár változása 30 százalék szerint befolyásolja a bírói függetlenséget.

Az összesítés két országot emel ki, mint ahol problémákkal néz szembe a függetlenség több területen is: Romániát és Magyarországot.

Az Országos Bírói Tanács (OBT) szerint ez a felmérés objektívebb, befolyástól mentes, mint a Handó-féle OBH által irányított kérdéseket tartalmazó. Az OBT sürgős intézkedéseket is javasolt a helyzet orvoslására (bírók előléptetésének garanciája, OBT megerősítése, ügyek automatizált és számítógépes kiosztása).

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.