Itthon hvg.hu 2019. szeptember. 06. 10:06

Fischer Ádám: Magyarország sosem lesz demokrácia

A világhírű karmester elkeseredett, szerinte az ország mindig is feudális volt.

Közeleg Fischer Ádám 70. születésnapja, ebből az alkalomból pedig interjút készített vele az osztrák Kurier. Ebben a karmester arról beszél – ahogy azt a Népszava idézi –, hogy szerinte a magyarok a maguk, zárt világában élnek, 95 százalékuk nem beszél semmilyen idegen nyelven.

Az különösen megdöbbentő volt a számára, mikor megtudta, hogy a nálunk élő romák többsége Orbánra szavaz, mert azt az gondolják, hogy a migránsok elveszik tőlük a szociális segélyeket.

Felidézte, hogy apja odahaza gyakran mondogatta, Magyarország mindig is feudális állam volt, a liberalizmus nem tudott gyökeret verni. A hatalmat például úgy tekintik, mintha azt Isten adta volna.

Szóba került, hogy pár éve miért mondott le az Operaház fő-zeneigazgatójaként. Akkor az egyik énekesnő rá akarta venni a társulat igazgatóját, hogy alkalmazza klarinétos fiát. Azzal fenyegetőzött, hogy máskülönben megy Orbán Viktorhoz és akkor a direktor megnézheti magát, el fogja veszíteni az állását.

Az igazgató ezek után Fischert győzködte, hogy le kell szerződtetni a fiút. A karnagy szerint azonban nem lett volna ez másként egy szocialista kormány alatt sem. Csakhogy Fischer nem tud dolgozni ilyen viszonyok közepette.

Orbán azonban pontosan ezt a mentalitást használta ki. Ezért a művész egyetért az apjával, hogy Magyarországon sosem lesz demokrácia – áll az interjúban.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.