Itthon hvg.hu 2019. augusztus. 14. 16:10

Tovább bomlott az ellenzéki egység Békéscsabán

„Lássuk be, amit az elmúlt két hónapban itt a szervezetek jelentős része leművelt, az egy kabaré volt” – indokolta a Momentum, miért csukták rá az ajtót a DK-ra, a Jobbikra, a Párbeszédre és a Márki-Zay Péter fémjelezte Mindenki Magyarországa Mozgalomra.

Önkormányzati választás 2019
Friss cikkek a témában

Hosszú ideje masszírozza egymást az ellenzék Békéscsabán, nehezen formálódott, formálódik az összefogás az őszi önkormányzati választásra. Először a helyi Beol.hu azt írta, az MSZP önállóan készül a választásokra, önállóan dolgozzák ki programjukat, mivel „a tárgyalóasztalnál helyet foglaló pártok egy része csak a saját érdekeivel, térnyerésével, jelöltjeinek pozíciójával kívánt foglalkozni, ebben az MSZP nem lehet partner.”

Később bemutatták Dancsó Tibort az ellenzéki polgármesterjelöltként, aki a helyi DK vezetője, mögötte ott volt a Momentum, a Jobbik és a Párbeszéd is. A Jobbik jelenléte azért érdekes, mert korábban arról is szóltak a hírek, hogy ők – és a Fidesz – a regnáló polgármestert, Szarvas Pétert támogatják.

A Jobbik később mégis Dancsó mögé állt be, de fogyatkoznak a jelölt mögött a pártok. Az MSZP eddig sem volt ott – ahogy írtuk –, most pedig a Momentum is kifarolt onnan, erről a párt helyi politikusa, Almási István ír.

A Momentum ugyanis levelet küldött a DK-nak, a Párbeszédnek, a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak és a Jobbiknak, amiben azt írják, hogy:

Nagyon nehéz két héten vagyunk túl, rengeteget beszélgetés zajlott a Momentum békéscsabai közösségében. Nehéz szívvel, de arra a döntésre jutottunk, hogy a 2019. évi önkormányzati választásokon Békéscsabán a Momentum nem állít jelöltet. Hosszú hónapokon vagyunk túl és nehéz tárgyalásokon. Meglátásunk szerint az elején rengeteg időt töltöttünk rágódva a semmin, mikor végül a tárgyalások – véleményünk szerint több hónapos késéssel – érdemi dolgokkal foglalkoztak, az többnyire azt mutatta meg, hogy az összellenzéki közösségből hiányzik a kellő fegyelmezettség és sokszor a jóindulat is.

Leírják, hogy szerintük „amit az elmúlt két hónapban itt a szervezetek jelentős része leművelt, az egy kabaré volt. Nem tudjuk és nem akarjuk a jelöltjeinket kitenni annak, hogy ilyen minőségű kampánnyal, esetleg városvezetéssel járassák le a nevüket, rontsák el hitelüket, szerezzenek rossz hírnevet maguknak, tegyék magukat nevetségessé.”

De nem indulnak rá senkire, sem polgármester-jelöltet, sem önkormányzati képviselőjelöltet nem indítanak, nem kampányolnak az ellenzéki jelöltek ellen. De ha valaki kérdezi, nem fognak hazudni, ha szóba kerül, miért hagyták ott a többi pártot.

Az MSZP a hvg.hu kérdésére a békéscsabai helyzetről azt mondta, a „párt elnöksége a soron következő ülésén fog döntést hozni minden olyan települési együttműködés támogatásáról és a jelölésekről, ahol arról a helyi tárgyalásokra való tekintettel korábban nem döntött, ezek közé tartozik – egyebek mellett – Orosháza, Békéscsaba és Vác is”. Ugyanakkor – tették hozzá – az elnökség „nem gyakorolta az Alapszabály szerinti előzetes egyetértési jogát a békéscsabai polgármesterjelölt személyével kapcsolatban. Békéscsabán ugyanakkor az MSZP helyi szervezete az LMP-vel és a Liberálisokkal kötött együttműködési megállapodást – így az ellenzéki összefogásból nem szállt ki –, és nem kívánja támogatni a Fidesz és más ellenzéki pártok által támogatott polgármestert.”

Korábban megírtuk, Orosházán borította az ellenzéki összefogást az MSZP.

Hirdetés