Csak ártott a KESMA, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány létrehozása, állítja egy Európai Bizottság megbízásából dolgozó intézet.
Jelentést készített a firenzei székhelyű Médiapluralizmus és Médiaszabadság Központ, azt állítják, hogy minden, a magyar média függetlenségét, működését befolyásoló tényező romlott a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) létrehozásával.
A jelentést a Népszava idézi, a központ pedig az alapítványi vezetőt, Liszkay Gábort Orbán Viktor kormányfő közeli politikai szövetségeseként jellemzi, arra is kitérnek, hogy a kuratóriumban korábbi és jelenlegi Fidesz-képviselők ülnek, valamint hogy a vezetésben részt vesz a kormánypártokkal feltűnően baráti viszonyt ápoló Alapjogokért Központ.
A Médiapluralizmus és Médiaszabadság Központ már 2017-ben megállapította, hogy a magyar sajtó munkatársai kifejezetten rossz munkakörülmények között dolgoznak, az pedig megszokottá vált, hogy – az átláthatatlan vagy politikaközeli – tulajdonosváltás után újságírók vesztik el az állásukat. Ez a KESMA létrehozásával pedig csak fokozódott.
A korábbi vizsgálatok is kimutatták, hogy a magyar sajtó rendkívül koncentrált, pedig a 2010-es médiatörvény szerint ezt el kellett volna kerülni. A tulajdonviszonyok és az ellenőrző szervek súlytalansága miatt azonban egy jóval szigorúbb jogszabály sem tudta volna megakadályozni a monopólium kialakulását.
Egyetlen olyan területet neveztek meg, ahol a KESMA létrejötte már nem tudott rontani a hazai sajtóviszonyokon: a magyar médiarendszer politikától való függése.
A magyarországi médiapluralizmusról szóló beszámolót az Európai Bizottság rendelte meg, a jelentés a 2017-es dokumentum frissített változata. „A Bizottság tudomásul veszi az új jelentést, és továbbra is átfogóan és szoros figyelemmel kíséri a média szabadságával kapcsolatos kockázatokat az Európai Unióban” – nyilatkozták Brüsszelben a Népszavának.