De ettől még a történelmi szerepük megítélése nem lesz jobb.
Kornis Mihály író volt a Klubrádió vendége a minap, egy olyan műsorban – a Konkrétban –, ahol a fő csapásvonal a Kádár-rendszer tárgyi kultúrája volt, de a beszélgetés hamar más irányt vett; ugyanis Kornis a Kádár-kor és a mai orbáni világ közti összefüggéseket kezdte hangsúlyozni.
Kornis szerint a negyvenes, ötvenes korosztály, amelyből az ország mai vezetői, a hatalom birtokosai is kikerülnek, tulajdonképpen Kádár gyermekei.
Ugyanis ez a generáció az író szerint abban az időszakban nőtt fel, akkor szocializálódott, amikor a Kádár-rezsim a virágjában volt, és ennek máig ható következményei vannak, mondta. Hozzátette, amikor a rendszerváltáskor vége lett a „Kádár által létrehozott komfortos börtönnek”, akkor „Kádár gyerekei” bejelentették igényüket arra, hogy ők vezényeljék le a váltást, és „minden az övék legyen”.
Az író végül 2010-től érezte, hogy bizonyos értelemben visszajött az egykori rezsim világa, Kádár erkölcstelensége és a nép cinkos kompromisszumkészsége. Hozzátette, miközben olyan dolgokban alkusznak meg emberek, amiben elvileg nem szabadna, nem lehet elvárni, hogy megalkuvásra kényszerítő helyzetekben a káros kompromisszum vállalása helyett inkább „öngyilkosok legyenek”.
Kornis arról is beszélt, szerinte Kádár János és Orbán Viktor kiemelkedően tehetséges politikusok, de ettől a történelmi szerepük megítélése nem lesz jobb.