Itthon MTI 2019. július. 16. 14:50

Visszaszólt az Emmi: Kásler már rég orvosolta a sürgősségi ellátás hibáit

Váratlanul kitört a Kásler kontra Állami Számvevőszék csata: közleményben bizonygatja az Emmi, hogy a miniszter intézkedései nyomán mára igenis hatékonyan működik a sürgősségi ellátás, az ÁSZ kritikája csak egy korábbi időszakra érvényes, de azóta már orvosolták a problémákat.

„Kásler Miklós emberi erőforrások miniszternek hivatalba lépése utáni első intézkedése volt az egységes sürgősségi ellátórendszer kialakítása az országban. Az idén január 1-től bevezetett változásnak köszönhetően a sürgősségi ellátás gyorsabbá és biztonságosabbá vált, ugyanis a triázs rendszer lehetővé teszi, hogy a lehető legrövidebb idő alatt rögzítsék a sürgősségi ellátás informatikai hálózatában a beteget, majd a súlyossági kategóriák alapján azonnal besorolják az aktuális állapotának megfelelően” – sorolta az Emmi közleménye, milyen pozitív fejleményei vannak 2019-től a tárcavezető intézkedésének.

Hangsúlyozzák, hogy a pénteken nyilvánosságra hozott ÁSZ-vizsgálat a 2015-2017 közötti állapotokat rögzítette, a 2019. január 1-én bevezetett szabályozás viszont szerintük már orvosolta a hibákat. Így mostanra egy „egységes szemlélettel működő, hatékony, gördülékeny rendszer jött létre, amely azonnal kiemeli a magas kockázatú betegeket a kevésbé sürgős ellátást igénylők közül”.

Ahogy megírtuk, onnan kapott kritikát az egészségügy, ahonnan talán kevéssé várta: az Állami Számvevőszék (ÁSZ) fogalmazott meg bíráló mondatokat a 2015-17-es vészhelyzeti betegellátással kapcsolatban. De nem elsősorban gazdálkodásiakat, Domokos László ÁSZ-elnök pénteken sajtótájékoztatón azt mondta, nem volt biztosított, hogy az egészségi állapotuk indokolta időn belüli ellátást megkapják a sürgősségi betegei.

Az ÁSZ-elnök azt is kifogásolta, hogy nem történt meg nagy nyilvánosságot kapott esetek kivizsgálása, a betegek nem kaptak tájékoztatást arról, milyen kategóriába sorolták őket, azaz meddig kell várniuk. Kásler Miklósnak ezért a számvevőszék javaslatokat fogalmazott meg, amire 30 napon belül kell intézkedési tervet készítenie.

 

Hirdetés